Witam

Mam taki dziwny problem od wielu lat. Dokładnie od 7, czy 8 . Mój problem dotyczy widzenia ( tylko rano ) tzw. tęczowych kół dokoła źródła światła. tzn. Nie jest to nawet tęcza, a jakby coś , jak efekt halo z kolorową ledwie widoczną obwódką. Np jeżeli patrze na białe światło, widzę tylko tzw. efekt halo bez kolorów raczej, np na żółte, to obwódka staje się jakby pomarańczowawa, ale nie wiele odbiegająca od pierwotnego koloru.
Zwiedziłem przez 4 lata wielu okulistów, wielu miastach sygnalizując swoje objawy. Przeszedłem różne badania pod względem jaskry. Ciśnienie w ciągu 4 lat to chyba z 20 razy miałem mierzone i zawsze w normie było.
Mam dośc sporą wadę wzroku + 5,5 i + 6, praktycznie od dziecka.
Nie wiem już co mam sądzić, bo np wieczorami, nigdy tego nie widzę, nawet jak mam bardzo przemęczony wzrok po pracy przy komputerze. Występuje to tylko po przebudzeniu, przez okres kilkudziesięciu minut. Czasem mija po 15 minutach, czasem po godzince. Nigdy bym na to nie zwrócił uwagi, już zapomniałem o tej przypadłości i przestałem odwiedzać okulistów, ale przymus ponownego porannego wstawania przeraził mnie.
Bóle oczu i nosa miewałem nie raz, ale bardzo delikatne, bardziej jakby napięciowe. Cierpię też na bardzo silną nerwicę, więc każdy zwala na to. Był czas, że popadłem w hipochondrię.
Nie jestem w stanie powiedzieć, czy po porannym przebudzeniu odczuwam jakieś dolegliwości, bo bardzo mało sypiam, ( musiałem wstawać o 3 w nocy ) ogólnie stres, niewyspanie, czasem pamiętam, że mi łzawiły oczy troszkę rano, ale szybko przechodziło. Nie było nigdy jakiś wielkich bóli, albo nie pamiętam.

Jedyne co mnie przeraża to te koła tęczowe rano po przebudzeniu . Ile razy w tym dniu byłem u okulisty, zawsze ciśnienie w normie. Dno oka zawsze było czyste i inne badania tez wychodziły dobrze.
Jakie mogą być przyczyny widzenia tych dziwnych obwódek wokół źródeł światła i tylko po przebudzeniu ?

Wkleiłem link z mniej więcej wizualizacją mojego widzenia.
Pierwsze światło jest normalnie widziane wieczorem, a drugie po przebudzeniu.
Nie wiem czy to efekt zaspania, niedobudzenia
Boję się jaskry.

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 9568173bdcb86.jpg