Witam,
27.11.2012 miałam usuwaną górną lewą ósemkę. Zabieg trwał krótko, wszystko poszło podobno dobrze. Kiedy dostałam znieczulenie na podniebieniu zrobiła mi się taka jakby gula, lecz po minięciu znieczulenia wszystko minęło.
6 godzin po zabiegu zjadłam kisiel, natomiast następne 2 dni byłam tylko na kaszkach dla dzieci. W 4 dobie po zabiegu zaczęła mnie strasznie boleć rana. Byłam na kontroli lecz pani doktor powiedziała, że wszystko jest w porządku. Miałam bardzo sucho w ustach i na języku pojawił się biały nalot.
03.12 poszłam do innej lekarki i ta powiedziała mi, że zrobił się suchy zębodół. Przepłukała ranę, założyła nipas. W ustach zaczęłam czuć jakby więcej śliny.
04.12 poszłam ponownie do pani doktor nr1. Tym razem ona również przepłukała mi ranę i przepisała antybiotyk - Clindamycin-MIP 600mg.
Antybiotyk zaczęłam brać od środy (05.12). W trakcie kuracji antybiotykiem, pomimo brania probiotyków dostałam biegunki. Chociaż nie wiem czy można to nazwać biegunką, ponieważ były to tylko 2 luźne stole: jeden rano po tabletce na wieczór a drugi po południu po tabletce rano. Antybiotyk skoczyłam brać w poniedziałek (10.12). Niestety uczucie suchości w ustach było odczuwalne dalej. Na języku nadal był biały nalot a jak otworzyłam usta to zbierała się na nim gęsta lepka ślina. Lekarka mówił, że to minie jak rana się do końca wygoi.
Teraz biegunkę mam tylko rano, zaraz po wstaniu. Oddaję 2-3 luźne stolce. Nadal biorę probiotyki.
Byłam u lekarza, który stwierdził grzybicę języka i przepisał 2 opakowania nystatyny . Miałam sobie ssać 3x dziennie. Właśnie skoczyłam jedno opakowanie. Doustnie brałam przez 7 dni Fluconazole oraz przez następne 7 Flumycon. Natomiast laryngolog powiedział, że objawów grzybicy nie widzi.
Nalot na języku jakby zniknął ale nadal mam tą gęstą lepką ślinę a język jest na wierzch troszkę biały(?) a na koniuszku mam uczucie jakbym się oparzyła. Być może zresztą tak się stało.
Rana po zębie jeszcze czasami da o sobie znać lekkim, chwilowym bólem i jest na niej takie wgłębienie.
Moje pytanie brzmi:
1. czym może być spowodowany taki wygląd śliny?
2. czy to białe na języku to rzeczywiście była grzybica czy może było to spowodowane tym, że bardzo mało piłam (w czasie biegunki nie uzupełniałam regularnie płynów)?
3. dlaczego czasami ze śluzówki mogę zdrapać takie białe skórki? (też mógłby to być powód małej ilości płynów?)
4. czy dziwny smak przy jedzeniu może być spowodowany tym, że przed jedzeniem ssałam nystatynę?
5. przede wszystkim: czy to się zagoi/wyleczy/minie?