Witam,
jestem po operacji (10 lat temu) osteoplastycznej zatoki, wycięcie kostniaka zatoki czołowej i prostowaniu przegrody. Dziś odebrałam wynik tomografii. Po operacji z nosa zaczął sączyć mi się zółty przeźroczysty płyn, szczególnie w chwili schylania się lub gdy leżę. Neurochirurg stwierdził (na oko) ze jest to płyn mózgowo rdzeniowy
Będąc dziś u lekarza nie dopytałam się dokładnie i teraz mam wiele wątpliwości. Usłyszałam, ze w moim przypadku operacja może spowodować wiele komplikacji w tym nawet utratę wzroku ( na jednym oku czy obu? ) bądź mogę widzieć podwójnie. Proszę o wyjaśnienia, poniżej przedstawiam wynik TH zatok.

\\\\*Stan po operacji osteoplastycznej lewej zatoki czołowej- przednia ściana zatoki ustawiona prawidłowo, z ubytkami kostnymi po stronie przyśrodkowej i bocznej w miejscu brzeżnych części płata kostnego. Lewa zatoka czołowa bez istotnych zniekształceń, powietrzna z przyściennymi zgrubieniami. błony śluzowej w części dolnej.
Stan po obustronnej ethmoidectomii i poszerzeniu ujść zatok szczękowych - typowe ubytki ścian kostnych. Brak części małżowin nosowych środkowych.

Przyścienne zgrubienia błony śluzowej w komórkach sitowych obustronnie- z przewagą w sitowiu przednim po stronie lewej.
Masywne zgrubienia śluzówki w zatokach szczękowych.
Niewielka skośna przegroda kostna w przednio - dolnej części prawej zatoki szczękowej. Przyścienne zgrubienia błony śluzowej w dolnej części zatoki klinowej po stronie lewej. Prawa zatoka klinowa i czołowa prawidłowo powietrzna. Zgrubienia błony śluzowej w zachyłkach czołowych obustronnie, częściowo upośledzające ich drożność.
Zgrubienia błony śluzowej w miejscu fizjologicznych ujść zatok szczękowych, natomiast operacyjnie poszerzone/ utworzone ujścia zatok szczękowych szerokie, drożne. Nieznaczne esowate skrzywienie przegrody nosa.

Bardzo proszę o informację czego mogę się spodziewać po tym opisie i czy ten płyn sączący się raz na jakiś czas może być z zatok czy jednak może niestety to być płyn rdzeniowy

góry dziękuję za informację