Witam,
Mam na imię Monika. Mam 22 lata. Kilka tygodni temu miałam wizytę u lekarza ginekologa, ponieważ chciałam rozpocząć zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Lekarz ginekolog przepisał mi Naraye. Podczas rozmowy zapytał mnie czy jestem bądź byłam na coś przewlekle chora. Moja odpowiedź brzmiała nie.

Natomiast wracając do domu przeczytałam ulotkę i zauważyłam, że występują przeciwwskazania dotyczące chorób wrodzonych bądź genetycznych u członków rodziny. To co mnie najbardziej interesuje to krzepliwość krwi, zatory płucne, nadciśnienie i żylaki. Otóż moja babcia przechodziła już 3 zatory płucne, ma żylaki (mimo, że może być to spowodowane jej dużą nadwagą) to mam tendencje do żylaków, gdyż powoli pojawiają się na moich łydkach takie zmiany. I chciałabym wiedzieć, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego bym nie rozpoczęła zażywania tych tabletek? Czy te skutki również mnie dotyczą?
W pewnym raporcie przeczytałam, że lekarz ginekolog powinien się także dopytać o choroby dziedziczne, w szczególności związane z krzepliwością krwi u członków rodziny i na tej podstawie zrobić kontrolne badania. Czy to prawda? Czy powinnam się jeszcze raz udać do mojego lekarza i poprosić o takie skierowanie? Czy wręcz przeciwnie nie mam się czego obawiać i rozpocząć zażywanie owych tabletek? Jak to jest z tą krzepliwością?

Proszę o poradę!