Witam bardzo serdecznie,

Zwracam się z takim zapytaniem:

Otóż kilka dni temu dowiedziałam się po badaniu ginekologicznym, że mam endometriozę zewnętrzną, bo widać ją już nawet w narządach rodnych, przy szyjce macicy. Od bardzo dawna cierpię z powodu bardzo silnych bóli miesiączkowych, moje miesiączki są różne (raz bardzo obfite, innym razem skąpe, ale zawsze towarzyszy ból przed okresem, w trakcie okresu i nawet niekiedy jeszcze kilka dni po okresie). Towarzyszą mi też objawy pęcherzowe: bóle pęcherza przed okresem i po okresie, a także w fazie owulacji - później objawy pęcherzowe ustępują. Martwi mnie jednak coś innego, a mianowicie od ponad 3 miesięcy bardzo boli mnie brzuch w okolicy pępka i po prawej stronie. Ból po raz pierwszy zaczął się przed miesiączką, w trakcie miesiączki był bardzo mocno nasilony i odniosłam wręcz wrażenie jakby mi się plaster odrywał od wewnętrznej strony w okolicy pępka. Ból był kłujący i rozdzierający. Pojawiły się także częste stolce. Miesiączka trwała wtedy około 10 dni łącznie z przedłużającymi się plamieniami. Od tamtego czasu mam notoryczne problemy z biegunką, przelewaniem, dziwnym stolcem z dużą ilością czarnych kropek, przypominających ziarenka kawy. Ból brzucha towarzyszy mi już nie zależnie od miesiączki, ale wciąż nasila się w fazie owulacji i w trakcie miesiączki. Kiedyś brałam Gynalgin na podejrzenie zapalenia narządów rodnych, ale niestety dostałam po nim silnego krwotoku, który skończył się na pogotowiu. Przepisano mi wówczas Cyklonaminę
Lekarz ogólny przepisał mi tabletki w ciemno, na helicobacter, który już kiedyś miałam w związku z zapaleniem żołądka. Niestety antybiotyki nie pomogły i jest coraz gorzej, a dopiero dwa dni temu dowiedziałam się, że mam endometriozę. Ginekolog przepisał mi hormony, dużą ilość probiotyków (jeszcze nie mam miesiączki, więc nie rozpoczęłam kuracji).
Czy objawy jelitowe mogą być powiązane z endometriozą? Zwłaszcza, że moja mama jest już dawno po usunięciu narządów, a miała także endometrium w otrzewnej i w jelicie grubym, nawet torbiele czekoladowe pojawiły się jej na wątrobie.
Czy należy się znów udać do ginekologa, czy do gastrologa również by wypadało się zgłosić w związku z endometriozą jelit? Czy hormony które przepisał lekarz: Belara - nie zaszkodzą jeszcze bardziej na jelita? (zapomniałam zapytać podczas wizyty).
Pozdrawiam