Witam. Mam 25 i od kilku lat borykam się z problemami skórnymi (krosty na twarzy - czoło, broda, również nos). Wynik pierwszego wymazu z krost: rok 2010 - Staphylococcus epidermidis - leczenie antybiotykiem (na podstawie antybiogramu) przyniosło poprawę na krótki czas. Następnie w niedługim czasie kolejna terapia antybiotykiem (na podst.antybiogramu) i znów poprawa na pewien okresu czasu. W grudniu 2012 zrobiłam kolejny wymaz - wynik: Staphylococcus K(-) w liczebności (+++) oraz Propionibacterium acnes w liczebności (+). Dermatolog zalecił znów antybiotyk Augmentin, przyjmowałam go 3 tygodnie, poprawa słaba i utrzymująca się bardzo krótko.

Teraz nie podejmuję żadnego leczenia, ponieważ antybiotyki nie wchodzą już w grę (po przyjmowaniu takiej ilości antybiotyków mam znacznie obniżoną odporność)
Staram się utrzymywać odpowiednią dietę: ograniczyłam cukier, potrawy tłuste, jem dużo owoców i warzyw.
Przyjmowałam przez pewien czas CITROSEPT (wyciąg z grejfruta) - początkowo troszkę pomagało, potem już nie.
Obecnie przyjmuję tabletki ziołowe Cera Nova z bratkiem i cynkiem, przemywam twarz naparem z ziół bratka - skóra generalnie jest w lepszej kondycji, ale nie ma rewelacji.

MOJE SPOSTRZEŻENIA:
dość duży wpływ cyklu miesiączkowego na stan skóry - przed miesiączką znaczne pogorszenie stanu skóry - krosty zaognione, zaczerwienione, czasem bolesne; poprawa - krosty bledsze, wchłonięte pod koniec miesiączki i tuż po niej.
wpływ stosowania pasty do zębów z fluorem - w 2010r dermatolog zasugerował, abym spróbowała ograniczyć mycie zębów pastą z fluorem i rzeczywiście podczas mycia zębów p. bez fluoru następowała poprawa stanu skóry, nie praktykuje tego w trosce o zęby.

Czytałam, iż sterydy (tabletki, maści) są pomoce przy leczeniu nawet najostrzejszych form trądziku, więc może trądzik powodowany gronkowcem też można by tak leczyć???
Bardzo proszę o konkretne wskazówki i odpowiedź.
Z góry dziękuję.

Agnieszka