+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Ułamany ząb leczony kanałowo i brak plomby

  1. #1
    Piryt
    Guest

    Ułamany ząb leczony kanałowo i brak plomby

    Witam.

    Jakieś 4 lata temu ułamał mi się ząb (szóstke) leczony kanałowo. Początkowo poszedłem z tym do dentysty i zaplombował mi ten ząbek. Po pewnym czasie plomba wyleciała, a ja jakoś nie miałem czasu, aby iść z tym problemem do dentysty i jakoś się przyzwyczaiłem do ułamanego ząbka. W przeciągu tego czasu byłem u 3 różnych dentystów i żaden nie zainteresował się tym zębem tylko leczył inne. Myślałem, że skoro uznają inne za ważniejsze to ten może sobie poczekać. Dzisiaj poszedłem do nowej dentystki i od razu zainteresowała się moim ułamanym ząbkiem. Trochę powierciła i powiedziała, że niestety nic nie może z nim zrobić, bo jest za miękko. Kiedy to usłyszałem to, aż mi się słabo zrobiło, bo to brzmiało jak wyrok dla tego zęba.
    Teraz moje pytanie:
    Czy faktycznie nic się nie da zrobić?
    Jak długo jeszcze posłuży mi to co z mojego ząbka pozostało?
    Powinienem coś z tym zębem robić?
    Korzeń takiego zęba ulegnie zniszczeniu?

    Dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Krzysztof jest nieaktywny
    Specjalista
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skad
    Kielce
    Postów
    1,747

    Zęby leczone kanałowo często się łamią, wynika to z faktu ich osłabienia - są po prostu martwe. Jeśli kanały są wypełnione szczelnie, nie stanowi to zwykle problemu. Ten natomiast może pojawić się, jeśli złamanie doprowadzi do uszkodzenia korzenia, to powinien ocenić dentysta na podstawie oględzin zęba lub wykonania zdjęcia rtg. Samo uszkodzenie korony najczęściej nie jest niebezpieczne - ząb nie zawiera miazgi. Takim nadłamanym zębem warto się też zająć ze względów estetycznych, jeśli ząb znajduje się z przodu i jest widoczny - w przypadku Pana szóstki nie jest to raczej problemem. Takim zębem należy się zająć również wtedy, gdy jego ostre fragmenty urażają język lub śluzówki policzka.
    Pozdrawiam

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

  1. Brak okresu
    Przez Damian w dziale Forum ginekologiczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-01-2011, 21:32
  2. Wymiana plomby w zębie
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum stomatologiczne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-13-2010, 12:48
  3. Brak okresu...
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum ginekologiczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-20-2010, 18:45
  4. Czarne plomby
    Przez Gosia w dziale Forum stomatologiczne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-16-2010, 09:46
  5. Brak miesiączki
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum ginekologiczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-27-2010, 22:01

Tagi dla tego tematu


LinkBacks Enabled by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37