Seminarium: Dziecko w chorobie
– alergia/autyzm/ zaburzenia jedzenia /choroby fizyczne i psychiczne
01 marca 2012W trakcie seminarium przyjrzymy się przyczynom mentalnym chorób Dzieci.
Seminarium dotyczy wszelakich chorób oraz zaburzeń (fizycznych i psychicznych), chorowitych maluchów, przewlekle chorych (wady serca, choroby immunologiczne, wady kręgosłupa, alergie, astma, autyzm, zespół Aspergera, ADHD, anoreksja i bulimia).
Poprzez Ustawienia systemowe możemy odkryć jakie znaczenie mają dane objawy, choroby i zaburzenia dla naszego systemu pochodzeniowego, jak odciążyć i wesprzeć Dziecko w chorobie, co może pomóc w zdrowieniu i polepszeniu sytuacji życiowej Dziecka.
Seminarium jest częścią cyklu „Jak pomóc dziecku”, który jest prowadzony w konwencji Ustawień Systemowych metodą Berta Hellingera. Wszystkie seminaria służą pokazaniu, że nie ma złych Dzieci, złych Rodziców, złych Opiekunów, złych Dorosłych, i że każde trudności, niedoskonałości, choroby, zaburzenia oraz problemy dziecka mają swój ukryty cel i sens.

Seminarium będzie się składać z części wykładowej a potem poprowadzimy Ustawienie związane z konkretnym problemem jednego z Uczestników.

Elementy ustawień są obecne w terapii rodzin niemal od samego jej początku. Rozwinął je i uporządkował Bert Hellinger. Jego metoda daje możliwość doświadczenia i odnalezienia swego właściwego miejsca w rodzinie (a następnie w innych systemach społecznych). Z takiego „dobrego miejsca” w rodzinie można jako Dorosły wyruszyć do własnego życia i w różnych innych systemach zająć miejsce właściwe dla swej aktualnej roli. Dziecko czuje, że jego system rodzinny jest bezpieczny tylko wtedy, gdy wszyscy jego członkowie mają prawo przynależeć i mieć w nim właściwe dla siebie miejsce. Tropi więc „puste miejsca” w rodzinie, bo one blokując, jak to mówi Bert Hellinger „przepływ miłości”, zagrażają tym, których dziecko kocha. Krząta się w poszukiwaniu wykluczonych - zaginionych, wyrzuconych z pamięci systemu, bo ich obecność boli lub przynosi wstyd. Swoim zachowaniem, a często i chorobą, dziecko upomina się o tę trudną obecność. Konstelacje rodzinne pomagają mentalnie i uczuciowo odbyć te poszukiwania razem z dzieckiem, pomóc mu przeżyć traumę i cierpienie. W ten sposób może się ono pojednać się z tym, co trudne i bolesne. Wówczas staje się wewnętrznie silne i wolne, może rozwijać w sobie Dorosłego, który sam kiedyś będzie silnym i emocjonalnie obecnym Rodzicem.
Seminaria kierujemy do Rodziców, pedagogów, psychologów, lekarzy, wychowawców, nauczycieli, pracowników fundacji i organizacji zajmujących się Rodzinami i wszystkich, których interesuje tematyka dzieci.
Każde z nich zawierać będzie: krótki wykład dotyczący tematyki danego spotkania, ćwiczenia oraz jedno Ustawienie dla rozwiązania problemu jednego z Uczestników.

Spotkania prowadzą Iwona Góra i Marta Rozwadowska.


Iwona Góra
Jestem psychologiem, absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Umiejętności psychoterapeutyczne w zakresie pracy indywidualnej i pracy z rodziną zdobyłam w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Tematem większości moich specjalistycznych szkoleń w PIE było znaczenie różnych objawów emocjonalnych (głównie lęku i agresji) oraz psychosomatycznych w kontekście indywidualnym i systemowym (Jeffrey Zeig, Brent Geary, Norma i Philip Baretta USA), Camillio Lorriedo Włochy). Przez ponad 10 lat pracowałam w poradni psychologiczno-pedagogicznej, aktualnie prowadzę prywatną praktykę zawodową (Gabinet Psychologiczny Dobre Miejsce).
Pracuję w konwencji ericksonowskiej i systemowej, które uzupełniam Metodą Ustawień Systemowych oraz Voice Dialogue (szkolenia u dr Anny Winnickej w 2008-2011). Pierwsze doświadczenia z Ustawieniami miałam w 2004r. i metoda ta okazała się odkryciem zawodowym i osobistym. W tamtym okresie intensywnie uczestniczyłam w warsztatach prowadzonych przez Ewę Cyzman-Bany i dzięki niej już od samego początku mogłam poczuć głęboki egzystencjalny sens tego rodzaju pracy. Brałam udział w warsztatach m.in. Ilse Kutchery, Sneh Victorii Schnabel, Siegliende i Jacoba Schneider, Marii Gudrich-Sentfleben, Heiko Hinrichs’a . Odbyłam warsztaty szkoleniowe u Berta Hellingera, Gerharda Walpera, Wolfganga Deussera, Heriberta Doering-Meijer’a, Edwarda Lynch’a. Sama prowadzę Ustawienia od 2006 roku.
Proponuję psychoterapię indywidualną, terapię małżeństw, rodzin i par, wsparcie psychologiczne dla osób z przewlekłą chorobą psychosomatyczną, konsultacje i warsztaty dla rodzin z dziećmi mającymi objawy nadpobudliwości psychoruchowej lub diagnozę ADHD, warsztaty ustawień systemowych wg Berta Hellingera, ustawienia indywidualne oraz warsztaty rozwoju osobistego.

Marta Rozwadowska
Z wykształcenia jestem psychologiem klinicznym. Odbyłam prawie roczny staż w szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz kilkumiesięczne praktyki kliniczne w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych w Komorowie. Byłam wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym. Skończyłam moduły specjalizacyjne „Praca z pacjentem dorosłym” oraz „Systemowe interwencje rodzinne”. Od 8 Lat jestem ukierunkowana na podejście systemowe w terapii, szczególnie hellingerowkie. To w nim się kształcę i pracuję. Jestem pracownikiem Fundacji „Zdrowie”, gdzie moimi podopiecznymi są Dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i upośledzone umysłowo. Pracuję jako psycholog w środowiskach domowych, z Dziećmi, Dorosłymi i Rodzinami. Od 2005 roku pracuję dla Stowarzyszenia ISKiE „U-Źródła”, jako koordynator warsztatów, a od początku 2011 roku w Instytucie Ustawień Systemowych Sp z o. o..
Od ponad sześciu lat uczę się nieustająco nowych przestrzeni Ustawień Systemowych od Ewy Renaty Cyzman-Bany, której wdzięczność za tą naukę oraz wsparcie składam teraz moją pracą i niesieniem jej bezcennych wglądów oraz nauk dalej, by służyły innym ludziom.
Uczestniczyłam w warsztatach, seminariach, kongresie i obozie szkoleniowym Berta Hellingera. Uczyłam się tez Ustawień u Gerharda Walpera, posiadam certyfikat uczestnictwa w jego szkoleniu tą metodą. Brałam udział w Ustawieniach, warsztatach, seminariach i szkoleniach: Wolfganga Deusera, Heiko Hinrichsa, dr Ilse Kutschery, Alfonso Malpica Cárdenas oraz Angélici Olvera de Malpica , Marii Senftleben-Gudrish i Ludgera Boenscha, Guntera Schrickera oraz Dagny Ślepowrońskiej.
Mam też własne niemałe poletko doświadczeń życiowych, którego owoce pięknieją z każdym rokiem a w ogrodzie wciąż nie brak miejsca na nowe, nieznane, pachnące sadzonki i krzewy (jednym z nich jest mój nastoletni syn Jurek). Za to wdzięczność kieruje ku mojej Rodzinie i bliskim.

Spotkanie odbędzie się w Przedszkolu nr.66 na ul. Grójeckiej 93 ( róg ul. Grójeckiej i ul. Banacha, wejście z lewej strony budynku liceum im. Kołłątaja ) od 17.30 do 21.30.

Koszt uczestnictwa wynosi 120 zł za spotkanie. Udział w seminarium gwarantuje zaliczka (nr konta podamy przy zapisie).

ZAPISY:
biuro@instytut.warszawa.pl
+ 48 222 169 119
+ 48 223 742 698
+ 48 605 746 946