Witam Państwa.

Wiem, że z każdym problem należy zwracać się bezpośrednio do lekarza jednak chciałbym aby to Państwo nakierowali mnie na odpowiedź, czym mogą być spowodowane poniższe zachowania.

Mężczyzna, wiek 50 lat. Emeryt pracujący w ochronie. Od pewnego okresu możemy dostrzec narastające powtarzanie przez niego wyrazów, zwrotów, zasłyszanych w telewizji, reklamy czy piosenki. Zdarzają się momenty że będąc samemu w pomieszczeniu, potrafi z częstotliwością kilkunastu razy na minute, powtarzać tylko i wyłącznie dany zwrot, tak po po prostu, do siebie, wykonując jakąkolwiek czynność. Co pewnie okres te zwroty czy słowa się zmieniają wraz ze zmianami w radiu, telewizji. Dodatkowo można dostrzec obsesyjną kontrolę innych osób, ich poczynania i decyzje w tym następne ich komentowanie, zazwyczaj negatywne, wywierające presję. Zazwyczaj mężczyzna stwierdza, że on zrobiłby to lepiej i ktoś inny nie ma racji. Objawia chęć ciągłej kontroli działań innych domowników.

Chciałbym się dowiedzieć czy jest to coś czym powinniśmy się niepokoić i mniej więcej jakie podłoże mogą mieć dane objawy, gdyż takie sytuacje o ile były i są uporczywe i wprowadzające pewnego rodzaju brak spokoju u innych domowników, o tyle zaczyna się to robić niepokojące w stosunku do faktycznego zdrowia psychicznego tego mężczyzny.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.