Witam, mam 17 lat, nigdy nie nosiłem okularów, ale ponieważ od ok. roku widzę coraz gorzej w dal, postanowiłem w końcu przebadać sobie wzrok. Z bliska nie mam absolutnie żadnych problemów z patrzeniem.
Najpierw poszedłem prywatnie, zapisano mi okulary -1.0 na lewe i -0.75 na prawe z cylindrem, mam astygmatyzm. W gabinecie w dobranych soczewkach widziałem ostro i dobrze. Po zdjęciu okularów widziałem dużo bardziej niewyraźnie niż jeszcze przed ich założeniem (czy to normalne?)
Jakiś czas później z ciekawości poszedłem do innego okulisty tym razem z funduszu, po przebadaniu wzroku w tym gabinecie okazało się, że moja wada dochodzi nawet do -2.0 w lewym oku(!). Potwierdził się astygmatyzm, byłem bardzo zdziwiony gdy powiedziano mi, że dodatkowo jest zez rozbieżny. Jednak zdziwiłem się dopiero, gdy zapisano mi okulary DO BLIŻY(!) +0.5 na lewe i tyle samo na prawe... Lekarz wytłumaczył, że mógłby mi łatwo przepisać okulary do dali, ale wtedy za pół roku przychodziłbym już po mocniejsze. Te do bliży mają spowodować, że patrząc zza okularów będę widzieć bez tego efektu "opóźnienia ostrości". Faktycznie zauważyłem, że patrząc przez te do bliży oko nie musi się przestawiać.Jednak wydaje mi się to całkowicie bez sensu, bo i tak z dala będę widzieć mocno tak sobie, mimo noszenia okularów. Z drugiej strony zależy mi na tym aby wada się cofnęła. Do tego lekarz przepisał mi krople porażające akomodacje, do używania przed snem przez kilka tygodni.
U pierwszego okulisty badanie było wykonywane z kroplami rażącymi akomodacje, u drugiego nie.
Cała sytuacja wydaję się dla mnie co najmniej śmieszna... Kogo posłuchać? Kto ma rację? Co będzie dla mnie lepsze?
Bardzo proszę o odpowiedź, co Państwo na ten temat sądzą.
Pozdrawiam

Tu obie recepty:

1.
Do dali
OP Sfera (niewyraźnie, pion.(?) cylinder -0.75, oś 120 stopni
OL Sfera (niewyraźnie, pion.(?) cylinder -1.0 oś 85 stopni

2.
Do bliży
OP Sfera +0,5, cylinder +0,5, oś 180
OL Sfera +0,5, cylinder +0,5, oś 180