+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Rachunek za pobyt w szpitalu

  1. #1
    karol8 jest nieaktywny
    Nowy użytkownik
    Zarejestrowany
    May 2013
    Postów
    2

    Rachunek za pobyt w szpitalu

    Witajcie, zalozylem konto na forum bo chce uzyskac jakies opinii na swoje pytanie. Otoz czy przyjdzie mi rachunek za pobyt w szpitalu jeśli widniałem w eWUSiu jako ubezpieczony? Sprawa jest taka, ze ostatnio miałem wypadek i akurat pech chciał ze nie byłem ubezpieczony (nie pracuje i nie ucze się). Przy 1 wizycie w szpitalu podczas rejestracji mowilem ze nie jestem ubezpieczony ale w tym systemie na komputerze byłem odziwo na zielono, potem przy 2 wizycie pani już nie sprawdzala na komputerze czy jestem ubezpieczony gdy powiedziałem ze nie jestem, i teraz codzien siedze zestresowany żeby nic nie przyszlo, chyba mnie rozumiecie zaplacic takie kwoty pieniędzy jak pisza ludzie na forach to az strach. Czekam na wasze odpowiedzi czy może przyjść mi rachunek? Bardzo się martwię..

  2. #2
    Patryk86 jest nieaktywny
    Użytkownik
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Postów
    932

    ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r.
    o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027)
    Art. 50.
    16. W przypadku gdy świadczenie opieki zdrowotnej zostało udzielone pomimo braku prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w wyniku:
    1) posługiwania się kartą ubezpieczenia zdrowotnego albo innym dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez osobę, która utraciła to prawo w okresie ważności karty albo innego dokumentu, albo
    2) złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 6
    – osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, jest obowiązana do uiszczenia kosztów tego świadczenia.

    18. Koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w przypadkach określonych w ust. 16, które Fundusz poniósł zgodnie z ust. 15, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu wydaje decyzję administracyjną ustalającą obowiązek poniesienia kosztów i ich wysokość oraz termin płatności. Do postępowania w sprawach o ustalenie poniesienia kosztów stosuje się przepisy Kodeksu postę-powania administracyjnego.

    W takim przypadku mają zastosowanie przepisy art. 50 ust. 16 o świadczeniach opieki zdrowotnej - potwierdzenie prawa do świadczeń w systemie eWUS osoby nieuprawnionej do świadczeń, za pomocą dokumentu elektronicznego, przez osobę, która utraciła to prawo w okresie ważności karty albo tego dokumentu.

    Jeżeli był Pan nieuprawniony do świadczeń, Fundusz może obciążyć Pana kosztami leczenia.

    Jednakże powyższa sytuacja jest mało prawdopodobna, ponieważ:
    art. 60 ww. ustawy stanowi, że:
    4. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
    5. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę:
    1) ponadgimnazjalną – wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;
    2) wyższą – wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

    Z powyższego wynika, że jeżeli na 30 dni, a w przypadku ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej 6 miesięcy lub ukończenia szkoły wyższej 4 miesiące przed pobytem w szpitalu był Pan ubezpieczony, to na pewno nie zostanie Pan obciążony kosztami leczenia.

    Przykład:
    Pracownik stracił pracę i ubezpieczenie 1 maja 2013 roku, ale może się bezpłatnie leczyć do 1 czerwca 2013 roku (pomimo że już nie jest ubezpieczony);
    Student (absolwent) ukończył szkołę wyższą i ubezpieczenie 1 maja 2013 roku, ale może się bezpłatnie leczyć jeszcze do 1 września 2013 roku (pomimo że w tym okresie już nie jest ubezpieczony)

  3. #3
    karol8 jest nieaktywny
    Nowy użytkownik
    Zarejestrowany
    May 2013
    Postów
    2

    No niestety przez ostatnie pol roku nie pracowałem, jeśli widniałem w eWUSiu jako ubezpieczony to mimo wszystko może przyjść mi rachunek? I po jakim czasie owy rachunek przychodzi?

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

  1. Wizyta w szpitalu
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum psychiatryczne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-02-2012, 17:36
  2. Pobyt w szpitalu - złamanie panewki
    Przez Layerusz w dziale Forum chirurgiczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-05-2012, 09:53
  3. Pobyt w szpitalu a tabletki anty
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum ginekologiczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-21-2012, 11:26
  4. jak pobyt w szpitalu psychiatrycznym moze wpłynac na osobe uzalezniona
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum psychiatryczne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-18-2012, 15:01
  5. Nasze prawa u lekarza/w szpitalu
    Przez miodownik w dziale Forum pediatryczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-24-2011, 19:41

LinkBacks Enabled by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243