+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Przestać brać lamotryginę?

  1. #1
    MarcinJG
    Guest

    Przestać brać lamotryginę?

    Witam

    Nazywam się Marcin i mam 19 lat. Przed paroma tygodniami udałem się do specjalisty psychiatry i została u mnie zdiagnozowana choroba dwubiegunowa afektywna. Od tego czasu zażywam lek Lamitrin według zaleceń lekarza i zauważam poprawę(stan przed rozpoczęciem terapii to umiarkowana depresja) mimo, że nie doszedłem nawet do dawki terapeutycznej 200mg. Dzisiaj nie wziąłem kolejnej dawki przypadającej na ten dzień (50mg), ponieważ wystąpiły u mnie liczne i uciążliwe skutki uboczne:
    - drażliwość
    - drżenie całego ciała(takie jakby impulsy do całkowicie losowych części ciała, delikatne lecz irytujące i sprawiajace problemy w towarzystwie)
    - trudności z zasypianiem i krótki sen(co dziwne rano czuję się wyspany)
    - rzadko suchość w jamie ustnej, zazwyczaj po obudzeniu, czasem też ból głowy
    - na początku terapii czułem się nieustannie senny i zmęczony, ale to raczej normalne przy lekach przeciwpadaczkowych
    - omamy słuchowe - raz czy dwa razy obudziłem się w nocy i wydawało mi się że jest włączony telewizor lub w kuchni ktoś o czymś mówi, było to bardzo realne lecz wiedziałem że nie może być prawdziwe. Problem powstałby gdyby zdarzałoby się to chronicznie, schizofrenia murowana
    - bóle w różnych miejscach, głównie stawach
    - swędzenie skóry - boję się tej wysypki o której mowa w ulotce..
    - pobudzenie - sprzyja nauce, przypomina moje epizody hipomaniakalne, lecz mija zazwyczaj na drugi dzień
    - mimowolne ruchy ciała - delikatne tiki, to związane z drżeniem
    - sztywność karku - straszna sprawa, jak tak dalej pójdzie to zostanę asocjalnym pingwinem..
    - powiększenie węzłów chłonnych - najgorsze, ponieważ przez to czuję się bardzo słabo. Codziennie rano wstaję z niesamowitym katarem i bólem gardła i wręcz czuję tą niesamowicie osłabioną odporność. W nocy jest mi zimno mimo ciepłej kołdry, często się budzę - czy może to być coś z wątrobą?
    - przez krótki czas miałem objawy przypominające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych(rażące światło, ból głowy , sztywność karku, gorączka), tym bardziej niepokojące że mój ojciec kiedyś cierpiał z tego powodu, a jak wiadomo ChAD jest chorobą genetyczną

    Wydaje mi się oczywiste zaprzestanie dalszej kuracji, lecz mimo wszystko muszę się upewnić. Skontaktować się natychmiast z lekarzem i przestać zażywać Lamitrin czy mimo wszystko kontynuować? Dzisiaj nie zażyłem dawki leku i czuję nawracającą napadami depresję, cięższą od tej sprzed rozpoczęcia kuracji. Wytrzymam to, lecz lek nie ukrywam przyniósłby mi ulgę.

    Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi

  2. #2
    PsychologBMW jest nieaktywny
    Specjalista Avatar PsychologBMW
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skad
    Kraków
    Postów
    276

    Witam Pana,

    Uważam, że powinien Pan porozmawiać z lekarzem, który przepisał dany lek zgłaszając wszystkie niepokojące Pana objawy. Trudno w tym miejscu stwierdzić, czy objawy są skutkiem ubocznym stosowania leku czy wystąpiły z innego powodu.

    Pozdrawiam,
    Barbara Michno-Wiecheć
    psycholog psychoterapeuta
    Gabinet Psychologiczny Drugi Brzeg Barbara Michno-Wiecheć
    https://psychologiczny.com.pl

  3. #3
    Nie zarejestrowany
    Guest

    Nie ma rady

    Każdy lek ma tego typu skutki uboczne wiem bo brałem wszystkie oprócz litu w Chad.Wszystkie stabilizatory nastroju i neuroleptyki które również maja stabilizujące właściwości.Do tego po lamotryginie są problemy z zapamiętywaniem przypominaniem słów,pisaniem ten lek rozwala funkcje poznawcze ja po niej zacząłem robić błędy w pisowni i ortograficzne ale jak odstawiłem to przeszło i pamięć wróciła.Mega różnica pod względem pamięci bez a z lekiem.Szkoda że na nie korzyść.Niestety musiałem do niego wrócić do przestałem funkcjonować i całe dnie spędzałem w łóżku.A skrajności stany mieszane mnie wykańczały.Wiem co to ciężkie epizody depresji hipo i mani.Mam 20 lat a choroba mi wszystko zabrała i jest nie uleczalna.Ze skutkami ubocznymi trzeba się męczyć a leki po jakimś czasie przestają działać i trzeba brac większe dawki a większe dawki większe sajdy czyli uboki albo zmieniać lek na gorszy co ma większe uboczne i nie wiadomo czy zadziała.A leków w chad jest mało i nie ma takiego wyboru jak w depresji.Chad jest nieuleczalna i jak się uaktywni to zostaję na zawsze.Jestem mężczyzną mam 20 lat i również mam Czad typ II.Pozdrawiam

  4. #4
    Nie zarejestrowany
    Guest
    Życie z tą chorobą to jak pogrzebać się żywcem.To noszenie krzyża na ziemi.Ciężko to zaakceptować że się jest chorym i to akurat psychicznym że te leki tak upośledzają sprawność psychofizyczną i albo się tyję i chodzi zamulonym otepiałym z fistaszkiem zamiast mózgu albo że nie pamięta się co było minutę temu i nie można kilu cyfr zapamiętać lub nie pamięta się imion i nazwisk ludzi których się zna od dziecka i z brakiem koordynacji ruchowej itp.Do tego ciężko z tymi lekami skoro człowiek jest zdrowy fizycznie a musi się męczyć z lekami i tutaj nie ma wyboru jak przy depresji bo SSRI przy lekach na Chad to jak cukierki co nie mają uboków ale w Chad potrzebne są stabilizatory antydepresanty to jedynie przy depresjach i to nie długo i ze stabilizatorem żeby nie zmieniła się faza w hipomanię lub manię.Mi choroba zabrała sport pasję przyjaciół znajomych aktywność nadzieję szkołę i co się dało.A życie na tych lekach to wegetacja i trzeba znosić takie uboki za chwilę spokoju w głowie.

  5. #5
    Nie zarejestrowany
    Guest
    Ja muszę brać lamotryginy 200 mg bo 100mg już przestało działać po 2 latach.Do tego antydepresant i neuroleptyk.Jeśli diagnoza jest prawidłowa i to rzeczywiście bipolar disorder to masz przechlapane jak ja i będziesz szamał leki do końca życia.Przez tą chorobę czuję się jak 70 dziadek i co gorsze wcale lepiej nie funkcjonuję jak On.Ciężka walka przed Tobą niech moc będzie z Tobą 5!

  6. #6
    Nie zarejestrowany
    Guest

    Sam się zastanawiam co jest gorsze choroba czy skutki uboczne tych leków.

    50 mg Lamo to jeszcze lajt pod względem ubocznych po dłuższym stosowaniu i pod względem obniżenia funkcji poznawczych jak np.pamięć,myślenie,kojarzenie,percepcja.Na większych dawkach to jest dopiero jazda

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

  1. Jak przestać się obawiać innych i zacząć żyć po swojemu?
    Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum psychologiczne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-20-2014, 20:07
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-17-2013, 11:19
  3. Nie mogę przestać się okaleczać
    Przez Martwa w dziale Forum ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-10-2013, 16:02
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-25-2013, 18:52
  5. Duphaston profilaktycznie brać czy nie brać? Proszę o pomoc.
    Przez Katarzyna.H w dziale Forum ginekologiczne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-24-2013, 16:44

Tagi dla tego tematu


LinkBacks Enabled by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249