Od kilku miesięcy nasilił mi się problem, pasujący do opisu rwy kulszowej. Bóle w prawym pośladku podczas prób siedzenia na jednej stronie, przy nodze prawej ugietej w kolanie i postawionej na podwyższeniu intensywny ból w posladku podczas próby docisnięcia takiego podwyższenia do ziemi. Brak osłabienia nogi, czy konczyn. Podczas jazdy samochodem powyzej pol godziny bol w nodze prawej, nieco ustepujacy gdy zdejmie sie noge z gazu i pozostawi ugieta.

Wynik badania MR kregoslup ledźwiowy:

Badanie MR odcinka L-S kręgoslupa
sekwencje/obrazy TSE/T1, T2; STIR w płaszczyźnie osiowej, strzałkowej i czołowej

Jako poziom L5-S1 przyjęto ostatni krążek niehipolastyczny.
W odcinku lędźwiowym kręgosłupa lordoza fizjologiczna spłycona. W trzonie L3 zmiana o morfologii naczyniaka wlk. 6 mm. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k oraz zaostrzenia na krawędziach trzonów kręgów (zmiany nieco bardziej nasilone w dolnej części odcinka lędźwiowego). Na poziomie L5-S1 po str. L przy szparze st. m/k drobne torbiele bł. maziowej lub zwyrodnieniowe.
Na poziomach L2-L3 oraz L4-L5 zmiany degeneracyjne krążków m/k w postaci zmniejszonego ich uwodnienia oraz dyskretnego obniżenia wysokości. Na poziomach L2/L3/L4/L5 niewielkie szerokopodstawne wypukliny tylne krążków m/k nieznacznie modelujące worek oponowy oraz w niewielkim stopniu zawężające wejścia do zachyłków bocznych - w pozycji badania bez cech konfliktu z przechodzącymi korzeniami.
Na poziomie L4-L5 obustronnie, oraz na poziomie L5-S1 po stronie L. zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k zwężają otwory m/k z dość dużą redukcją rezerwy tłuszczowej, w pozycji badania bez ewidentnych cech kompresji wychodzących korzeni. Końcowy odcinek rdzenia bez zmian ogniskowych. Wielopoziomowo torbiele okołokorzeniowe, największe w odcinku krzyżowym - dwie największe po stronie P. (w płaszczyźnie osiowej): na poziomie S2 wlk. 10 mm, na poziomie S3 wlk. 14 mm.

Lekarz zapisał mi lek przeciwzapalny który miał pomóc po 10 dniach. 10 dni właśnie minęło i nie obserwuję żadnej poprawy. Czy objawy moga być spowodowane przez torbiel okołokorzeniową po stronie prawej? Czy w tej sytuacji istnieją przeciwwskazania do wysiłku fizycznego, jeśli nie obserwuję, ze nasila on objawy? Trenuję intensywnie sport, mogę to robić mimo tych objawów, obawiam się jednak, czy jeśli objaw ma związek z torbielem, wysiłek nie spowoduje wzrostu ciśnienia płynu mózgowo rdzeniowego i w następstwie tego nie spowoduje rozrostu torbiela.