Witam,

niedługo przede mną ważny egzamin (obrona doktoratu . Wiążą się z nim dwa problemy, o których rozwiązanie chciałam poprosić osoby pasjonujące się psychologią (mój obszar zainteresowań naukowych jest zdecydowanie odmienny).

1) Otrzymałam recenzję, w której recenzent zarzuca mi, że błędnie wyznaczyłam cel pracy, cyt. „doktorantka błędnie wyznaczyła cel pracy w postaci….” i tu pada sformułowany cel pracy ALE jest on inny niż ten, który znajduje się faktycznie w mojej pracy Będę musiała odpowiedzieć na recenzję na obronie. I teraz właśnie problem – jak mam na to odpowiedzieć? Recenzent zarzuca mi błąd w czymś, czego nie ma w pracy! Jak odpowiedzieć na coś takiego? Jak wiadomo muszę być potulna i ułożona, nie mogę odpowiedzieć: recenzent źle zacytował sformułowany przeze mnie cel pracy. Jak sobie z tym poradzić?

2) Drugi problem to sam egzamin. Jak wiadomo, podczas obrony padają różne pytania, a ja muszę na nie odpowiadać. I tu problem-pytanie? Jak powinnam odpowiadać na pytania, na które nie znam odpowiedzi? Może jest jakiś sposób „psychologiczny” aby poradzić sobie z taką sytuacją?

Bardzo proszę o podpowiedzi – będę bardzo wdzięczna!

Kasia