Witam. Mam 25 lat i jestem mężczyzną. Przez kilka dnia nasilał mi się ból w okolicy klatki piersiowej. Wybrałem się do lekarza, który skierował mnie na RTG klatki piersiowej oraz EKG. Wyniki EKG w normie, natomiast w wynikach RTG pojawiło się stwierdzenie: Podejrzenie adenopatii. Kolejno otrzymałem skierowanie w trybie pilnym do poradni chorób płuc. Tam lekarz po zapoznaniu się z wynikiem RTG, skierował mnie w trybie bardzo pilnym na TK z kontrastem. Jestem już po badaniu i odebrałem wyniki, których kompletnie nie rozumiem i prosiłbym o pomoc w wytłumaczeniu o co dokładnie chodzi, mianowicie:


* W obrębie całego śródpiersia w okolicy okołotchawiczej, obu wnękach i podostrogowo obecne są pakiety powiększonych węzłów chłonnych średnicy do 25mm. Duże naczynia o prawidłowych wymiarach. Tchawica oskrzela główne o prawidłowym przekroju. Nieliczne drobne guzki przyopłucnowe średnicy do 2mm w okolicy podszczytowej prawej. Na wysokości przyczepu szczeliny poziomej przy ścianie przedniej klp i poniżej w płacie środkowym obecne są zagęszczone guzkowe oraz przyopłucnowe średnicy do 6mm. Podobne skupiska widoczne są przy przyczepie szczeliny skośnej lewej na granicy s.6 i 8 oraz w postaci większego nacieku w obwodowej części s.9PP. Nie stwierdzono płynu w jamach opłucnowych. Elementy kostne bez zmian ogniskowych.

Wnioski: Z uwagi na całość obrazu w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę sarkoidozę, mniej prawdopodobna choroba hematologiczna.


Z góry dziękuje na odpowiedź. Jeżeli pomyliłem działy proszę o przeniesienie.