+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Problem z kolanem po silnym uderzeniu o twarde podłoże. Badania USG i MR.

 1. #1
  Aqsto jest nieaktywny
  Nowy użytkownik
  Zarejestrowany
  Jun 2013
  Postów
  1

  Problem z kolanem po silnym uderzeniu o twarde podłoże. Badania USG i MR.

  Witam,
  od dwóch lat mam problem z lewym kolanem. W wakacje rozpędziłam się na rowerze, wyleciałam przez kierownicę i z całym impetem uderzyłam zgiętym kolanem o asfalt. Skupiłam się bardziej na zdartej skórze i nie zwracałam uwagi na ruchomość kolana, jednak nie prostowałam go, na wszelki wypadek, do końca. Wsiadłam na rower i, wciąż nie prostując całkowicie kolana, wróciłam do domu. Do końca dnia leżałam, żeby dać kolanu "odpocząć".
  Następnego dnia kolano spuchło dwukrotnie, nie mogłam nim ruszać i cały czas pozostawiałam w delikatnym (ok. 15 stopni) zgięciu. Opuchlizna utrzymywała się przez 2 tygodnie, po 3 zaczęłam chodzić (zawsze z ugiętym kolanem) i po miesiącu mogłam już w miarę normalnie chodzić. Nie przeciążałam kolana, nagrzewałam, lekko masowałam, próbowałam je trochę rozruszać. Po pewnym czasie ból ustąpił, choć odruchowo już, nie zginałam kolana. Wróciłam do ćwiczeń (sztuki walki) i po kilku treningach zaczęło mnie chronicznie boleć. Konkretnie - pod rzepką i w zgięciu kolana (od tyłu) bardziej od prawej strony. Potem bolało mnie już za każdym razem po treningu, po obciążeniu kolan nawet tylko 5 przysiadami, gdy zmieniała się pogoda (deszcz, ochłodzenie, ocieplenie). Udałam się do lekarza, który stwierdził, że to jakiś niewielki problem ze stawem. Możliwe, że stwierdził tak, gdyż po prostowaniu kolana, mniej więcej do zgięcia w 5 - 10 stopniach, strzelało mi coś przy rzepce - boleśniej i głośniej niż w prawym kolanie. Jednocześnie nie mogę wyprostować w pełni kolana, ponieważ czuję, jak mi coś chrobocze w okolicach rzepki, bardziej jakby pod nią, co powoduje ból. Po długich lub krótkich, lecz szybkich spacerach dodatkowo bolą mnie okolice bocznego więzadła wewnętrznego, tylko jakby trochę wyżej. N
  Lekarz zalecił rekonwalescencję, leki na stawy i stabilizator stawu kolanowego z wałkiem (nie jestem pewna, czy tak konkretnie się to nazywa, jest to po prostu opaska, na rzepy, cała z materiału z dziurą na kolanie - żeby ustabilizować rzepkę). Pisząc "rekonwalescencja" mam na myśli - pole magnetyczne, laser i chyba jakieś promieniowanie (takie jeżdżenie słuchawką po kolanie, nasmarowanym żelem). Leki były na maź stawową. Przy noszeniu stabilizatora strasznie bolało mnie kolano. Jednak gdy dopadały mnie chroniczne bóle, po założeniu trochę zelżały, ale powodowały pewną sztywność w kolanie. Po zaleconej ilości zabiegów wróciłam do dawnej aktywności (wciąż nosiłam stabilizator). Mimo to, dalej nie pozbyłam się bólu kolana, dlatego powtórzyłam zabiegi jeszcze raz. Następnie przez pół roku nic nie robiłam w kierunku wyleczenia kolana, odciążałam je, jak mogłam, oszczędzałam, unikałam długiego stania (również powoduje ból). Nadmienię jeszcze, że nie mogę się rozciągać (powoduje ból) ani siedzieć "po turecku" - do pewnego stopnia mogę mieć zgiętą i położoną na boku nogę, ale pod kątem ok. 90 stopni i większym boli mnie tak, jakbym coś wyrywała, jednak możliwość siedzenia w tej pozycji utraciłam nieco później, ok. pół roku temu, a jakieś 1,5 roku od wypadku na rowerze. Wróciłam do sztuk walki. Po podniesieniu ciężaru, obarczając nim kolana, skończyliśmy trening. Wróciłam do domu, obolała po treningu, miałam jednak dziwne uczucie naciągnięcia jakiegoś mięśnia w kolanie. Uznałam wtedy, że to efekt treningu, nagrzałam kolano i poszłam spać. Następnego dnia wciąż utrzymywało się to dziwne uczucie. Po dwóch dniach od treningu, wracałam piechotą do domu, gdy poczułam ostry ból w kolanie. Jak tylko wróciłam, położyłam się i przez tydzień nie mogłam chodzić inaczej niż przy zgiętym na ok. 60 stopni kolanie. Po tygodniu wykonałam gwałtowny ruch nogą, coś strzeliło, powodując ból i znów mogłam chodzić tak, jak wcześniej. Nadmienię jeszcze, że nie mogę się rozciągać (powoduje ból) ani siedzieć "po turecku" - do pewnego stopnia mogę mieć zgiętą i położoną na boku nogę, ale pod kątem ok. 90 stopni i większym boli mnie tak, jakbym coś wyrywała.Po tym zdarzeniu po raz kolejny odwiedziłam ortopedę. Zalecił rezonans i USG.
  Wynik USG:
  Badanie wykonano aparatem MyLab 60, sondą liniową szerokopasmową o częstotliwości 6-13 MHz i convex 1-8 MHz.

  W badaniu USG lewy staw kolanowy z miernie zwiększoną ilością płynu, bez cech pogrubienia błony maziowej; obecny niewielki fałd maziowy przyśrodkowy.
  Ścięgno wspólne m. czworogłowego uda, więzadło właściwe i troczki rzepki bez uchwytnej bez cech wysokiego ustawienia.
  Prawidłowe ukształtowanie powierzchni udowej stawu rzepkowo-udowego. Chrząstka szklista na dostępnych ocenie powierzchniach kłykci udowych oraz stoku przyśrodkowego rzepki bez uchwytnych zmian ogniskowych.
  Ciało tłuszczowe Hoffy bez cech obrzęku i obecności zmian ogniskowych. Kaletki aparatu wyprostnego kolana nieposzerzone.
  Więzadła poboczne i pasmo biodowo-piszczelowe bez uchwytnych zmian.
  Gęsia stopka ścięgnista bez cech patologii.
  ścięgno mięśnia podkolanowego, dwugłowego uda, półbłoniastego bez uchwytnych zmian. Tkliwość w rzucie ścięgna m. półbłoniastego, zwłaszcza przy przyczepie piszczelowym.
  Łąkotka przyśrodkowa bez widocznego uszkodzenia, stabilna.
  Więzadło krzyżowe tylne o zachowanym kształcie, bez cech pogrubienia.
  Więzadło krzyżowe przednie bez cech obrzęku w polu przyczepu udowego i ewidentnej dysfunkcji w ocenie dynamicznej.
  Dół podkolanowy wolny.

  Z uwagi na długi czas trwania dolegliwości klinicznych sugeruję uzupełnienie diagnostyki o badanie MR kolana


  Badanie MR zostało wykonane, a opis brzmi:

  Rodzaj badania: MR lewego kolana

  Opis: Badanie wykonano w sekwencjach T1 TSE, PD TSE FS, T1 TIRM.
  Łąkotki bez widocznych zmian.
  Nieduże naderwanie więzadła krzyżowego przedniego z drobnymi przestrzeniami płynowymi wokół.
  Więzadło krzyżowe tylne i więzadła poboczne w normie.
  Rzepka przyparta do kłykcia bocznego kości udowej.
  Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe ścięgna mięśnia czworogłowego.
  Innych zmian nie uwidoczniono.  Poszłam z tym do, dotychczas leczącego mnie, ortopedy. Powtórzył swoje pierwsze badanie ruchomości mojego kolana i powtórzył, że to staw. Przepisał mi (piszę dokładnie wszystko to, co mam napisane na recepcie, której jeszcze nie wykupiłam i na razie nie mam zamiaru)
  Aexove 625mg Hel op. 1 (nie mam pojęcia, czy dobrze napisałam - nie mogłam rozczytać, ani znaleźć w internecie)
  s. 1x2
  Piascedline 300 caps op. 1
  s. 1x1
  Voltaren emulgel op. 1
  s. do fizykoterapii

  Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne:
  Chondromolacja rzepkowo-udowa L

  okolica: wszystko - kolano L
  liczba powtórzeń: wszystko - x10
  rodzaje zabiegów: laser, interdyn, jontoforeze z Voltarenem

  Doktor, zapytany przeze mnie o aktywność sportową, polecił pływanie i jazdę na rowerze. Rok po kontuzji pływałam - miałam w kolanie uczucie napięcia, a zarazem czułam jakieś elementy budowy kolana, które były wtedy luźne, a przy ruchu niesamowicie mnie bolało. Coś przy tym strzelało, nieustannie się przemieszczając, a ja w zasadzie nie mogłam pływać przez ten ból, gdyż kolano odmawiało mi posłuszeństwa.
  Jakiś czas temu przejechałam się na rowerze (na "siódemce" - przerzutce), po zejściu z roweru kolano było miękkie i zaczynało boleć, a gdy usiadłam, bolało mnie już do końca dnia - nieważne, czy chodziłam, czy siedziałam.

  Moje pytanie, a w zasadzie pytania:
  Przede wszystkim, co to może być? Czy na pewno tylko staw?
  Czy nie warto spróbować rehabilitacji? A może zmienić lekarza? (przyznam, że mój obecny nie wzbudza zaufania, a podejście do pacjentów jest, że tak powiem, delikatnie nie na miejscu)
  Czy powinnam zrealizować po raz kolejny zabiegi i przyjmować przepisane leki? Czy może lepiej zapytać o opinię innego ortopedę, przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia?
  I ostatnie, dla mnie najważniejsze pytanie: czy jeszcze kiedyś będę mogła uprawiać sport bez bólu i bolesnych następstw treningów?

  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i liczę na pomoc.

  Dopiszę jeszcze, co znalazłam w internetach, a co mnie zaniepokoiło:

  Problemu z kolanem może też dostarczać ciało tłuszczowe zwane przetrwałym fałdem przyśrodkowym. Jest to jedna z pozostałości rozwojowych (występuje u 40% ludzi), jak ząb mądrości czy wyrostek robaczkowy - niczemu nie służy, a podrażniony i zmieniony zapalnie stanowi poważną chorobę, często możliwą do wyleczenia tylko operacyjnie. Ciało tłuszczowe zaczyna się przy rogu przednim łąkotki przyśrodkowej i jego podrażnienie powoduje odruch przenoszenia naprężeń na boczny przedział stawu kolanowego i głowę strzałki. Powoduje to zmianę toru rzepki, tendencje do odchylania się jej do boku, mocne przyciskanie do kłykcia bocznego kości udowej i - w efekcie - chondromalację.
  Ostatnio edytowane przez Aqsto ; 06-28-2013 o 16:04 Powod: więcej info

 2. #2
  zorro_zr1
  Guest

  pytanie

  Dziekuje za wyczerpującą opisania skutku wypadku ja miałem identycznie tak jak było opisane 2 tygodnie po wypadku w tym samym dniu co uległem wypadkowi poszedłem w zbierać ziemniaki ale nie dałem rady wytrwać do końca bo ból kolana był niesamowity kolano mi spuchło poszedłem do ortopedy na 3 dzień zrobili mi usg kolana i do dnia dzisiejszego czyli 2016-09-23 chodzę w stabilizator stawu kolanowego jak odłożę stabilizator to mam ucisk w kolanie nie moge poprawnie chodzić a jak założę stabilizator to chodzę ale nie tak jak powinno bo utykam będe wdzięczny co mam zrobić a tak do przypomnienia to nie mogę do końca zgiąć kolana bo mie boli i mam uczucie jak bym coś ciągnął i będe wdzięczny co morze być za przyczyna czy do końca będe utykał na to kolano co potłukłem czy będzie jakaś poprawa będe wdzięczny za odp wypadek zażył sie dnia 2016-09-09 stabilizator mam do dzisiejszego dnia czyli 2016-09-23 będe wdzięczny za odp na podane adresy gg10766959 wp zkwapien@wp.pl czekam na odp

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. ból głowy i problem z widzeniem na prawe oko po uderzeniu.
  Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum neurologiczne
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 02-11-2013, 16:37
 2. Powikłania po silnym uderzeniu w kark
  Przez mate1987 w dziale Forum chirurgiczne
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 12-18-2012, 22:51
 3. ból pod kolanem po uderzeniu
  Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum chirurgiczne
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 12-18-2012, 22:50
 4. Podniebienie Twarde Problem
  Przez pattonasg w dziale Forum gastrologiczne
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 08-19-2012, 22:13
 5. Interpretacja badania USG
  Przez Nie zarejestrowany w dziale Forum ginekologiczne
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 09-13-2011, 20:20

Tagi dla tego tematu


LinkBacks Enabled by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323