Panie Doktorze,
Chciałbym jak najlepiej opisać moje dolegliwości więc może zacznę od tego, że cierpię od około dwóch lat na przewlekłe zawroty głowy oraz osłabienie, które związane jest ewidentnie z pracą moich jelit. Na samym początku stanom osłabienia nie towarzyszył żaden ból, od roku doskwiera mi kłujący ból w prawym podbrzuszu pomiędzy pępkiem a miednicą. Pod palcami mogę wyczuć zgrubienie jelita (treść pokarmowa). Na samym początku ból był niewielki i tylko pod naciskiem palca, aktualnie boli nawet bez dotyku.

Badanie pierwsze krwi, moczu i stolca nie wykazało nic negatywnego (wrzesień 2011)
Badanie gastroskopii (październik 2011): bez negatywnych spostrzeżeń, zaznaczę że podczas badania nie pobierano żadnych wycinków do dodatkowych badań

Kolonoskopia (Listopad 2011): Opis:
"Okolice odbyty: maceracje kanału odbytu. Skopia do kątnicy. Na całym badanym odcinku błona śluzowa z zachowanym rysunkiem naczyniowym. W inwersji - maceracje kanału odbytu i poszerzone sploty naczyniowe". W kątnicy zastawka krętniczo kątnicza obrzęknięta. Od strony kątnicy polip usunięto i zapezp do badania, z niezmienionego makroskopowo odcinka końcowego jelita krętego pobrano wycinki.
Rozpoznanie: Ileitis chronica activa - przewlekły proces zapalny z tworzeniem pojed. ropni kryptowych, archtektonika błony śluzowej j cienkiego zaburzona (krypty pogłębione, porozgałęziane, kosmki obrzęknięte, ogniskowo z cechami zaniku). Nie stwierdzono obecności nadżerek i owrzodzeń oraz włókna podścieliska i ziarniaków sarkoidalnych. (mat 1 jelito kręte)
Drobny powierchiowniie pobrany fragment błony śluzowej jelita grubego z utkaniem grudki chłonnej w podścielisku (mat 2 kątnica)."

Gastrolog przepisał leki: Asamax, Xifaxan, Debretin, Debutir, Duspataliin retard.
Leki nie przyniosły poprawy.

Kolejne badania: na celiakię. Wykazały graniczny poziom ciał p/gliadynie IgG - zalecenie gastrologa: dieta bezglutenowa, ale stwierdzenie: że to raczej nie jest celiakia.

Inni gastrolodzy: wykluczyli możliwość celiakii po wglądzie w zdjęcia z kolonoskopii i gastroskopii.

Badania dodatkowe: białko całkowite, albumina, globuliny alfa, gamma, beta, wskaźnik A/G.
Poza normą globuliny alfa 5,66% (skala 6-12), beta 1 = 7,39% (skala 9,2 - 12,5), beta 2 = 6,12% (skala 2,9 - 4,5), wskaźnik A.G 1,5.
Interpretacja gastrologa: wyniki w porządku.

Kolejne badania: przeciwciała HCV i CMV IgM - ujemne,
Krew w kale - ujemny
Pasożyty - ujemny
AST, ALT, GGTP, Żelazlo na cczo, Ferrytyna, CRP, Billirubina, Kał Lamblie Elisa, Antygen Glardia intenstinalis - wszystko ok.

Alergie pokarmowe ok. Testy skórne ok.

Czekam na wyniki testu Candida.

USG
Wrzesień 2011 - Sledziona jednorodna powiększona dł 132 mm
Sierpień 2012 - Śledziona powiększona 152 x 63 mm, Wątroba - żyła wrotna poszerzona do 16mm.

Objawy aktualne: problemy z trawieniem, organizm staje na jakiś czas, zawroty głowy, osłabienie, brak koncentracji, bóle w prawym podbrzuszu, bóle głowy , uczucie zatrucia organizmy...po przejściu na dietę bez mąki pszennej i cukrów - lekka poprawa.

Proszę o nakierowanie co to może być i jak się tego pozbyć. Niestety żaden gastrolog otwarcie nie powiedział co to jest. Aktualnie po 1,5 roku lekarz internista rozważa powtórną kolonoskopię i gastroskopię z pobraniem wycinka do badania.

Nadmienię, że przez wiele kilka lat studiów kiepsko się odżywiałem, mam stresującą pracę, przechodziłem ostre infekcje grypy żołądkowej (włącznie z omdleniami) w ostatnich kilku latach. Czy mogło to doprowadzić do nabycia wrażliwości na jakiś składnik pokarmowy, czy to może być drożdżyca czy raczej jelito drażliwe? Czy powiększenie śledziony i żyły wrotnej może być przyczyną takiego stanu zdrowia?