Witam,

zawodowo jestem związany z komputerami i dziennie spędzam przy nich min. 8 godzin. Staram się robić przerwy, zgodnie z zasadą 20/20/20, jednak różnie z tym bywa...

Od prawie 10 lat noszę okulary tzw. "minusy". Na początku były to L:0,5 P:0,5 bez cylindrów, później inny okulista stwierdził, że mam astygmatyzm i od tamtego czasu noszę L: 0 cyl: -0,5 oś: 176 stopni, P: 0,25 cyl:-0,5 oś:120. Problem z tymi okularami jest taki..., że zazwyczaj do niczego się nie nadają: widzę w bliży ok, ale w dali kiepsko, czasem bardzo kiepsko, ale zdarza się też, że widzę całkiem znośnie. Jest to zależne zazwyczaj od ilości światła, ale też nie zawsze.

I z tym właśnie jest problem... Pozwolę sobie nakreślić sprawę bardziej szczegółowo.

Podczas ostatnich trzech badań okulistycznych miałem komputerowo badany wzrok przed i po zakropieniu atropiną. Okazało się, iż różnica przed i po jest na ponad 1 dioptrię. Przedostatnie badanie miałem przeprowadzane w renomowanej klinice, przez utytułowaną okulistkę. Wypytałem ją o tą sytuację i wytłumaczyła mi, że mam niby bardzo zmęczone oczy i dlatego jest taka różnica. Powiedziała również, że gdyby przepisała mi okulary (wtedy to było L:-1,2 P:-1) to po krótkim czasie bym do Niej z powrotem przyjechał, bo strasznie by mnie głowa bolała (tak więc zostało przy -0,25 na oba szkła + oczywiście cylindry i osie).

Ostatnie badanie miałem przeprowadzone dzisiaj (dziwnie mi się patrzy, bo nadal oczy są pod wpływem tropicamidu). Badanie to miałem przeprowadzane w jednej z dużych sieci optyków. Okulista, fakt że starej daty, nie chciał mi uwierzyć, że po zakropieniu atropiną będę widział dużo lepiej. Na szczęście udało mi się Go przekonać. I tutaj znowu podobne wyniki jak ostatnio. Różnica minimum 1 dioptrię... Poniżej wyniki:

Przed zakropieniem
Lewe: -1,5 cyl: 0,75 oś: 174
Prawe: -1,5 cyl: 0,75 oś: 118

Po zakropieniu tropicamidem:
Lewe: -0,5 cyl: 0,75 oś: 175
Prawe: -0,25 cyl: 0,75 oś: 121

Okulista "niedowiarek" coś tam kręcił i nie potrafił mi wyjaśnić czemu taka różnica. Powiedział mi, że on przepisuje mi okulary z -1,0 (cylindry i osie takie jak powyżej), a ja mam podjąć decyzję.

Więc... Czy ktokolwiek może mi w końcu jasno wytłumaczyć co dzieje się z moimi oczami? Jakie mam kupić okulary? Co mam zrobić, by lepiej widzieć skoro po zakropieniu atropiną widzę dużo lepiej (krople, dieta, ćwiczenia)?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź!
Lenny