Pracownia Psychoedukacji i Rozwoju Osobistego MOC Poznania
zaprasza na:

WARSZTATY RELAKSACYJNE I AUTOREFLEKSYJNE
z wykorzystaniem technik arteterapeutycznych

Przyjdź, jeśli:
- potrzebujesz chwili dla siebie
- chcesz się na moment zatrzymać i odpocząć
- chcesz w przyjaznej atmosferze ciekawie i inspirująco spędzić czas
- masz ochotę lepiej poznać samego siebie

Program:

1. KOLAŻ - JA W RÓŻOWYCH OKULARACH 14.06.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Na tych zajęciach skupimy się na odkrywaniu naszych mocnych stron, naszych umiejętności, kompetencji, tego, co sprawia nam radość, tego, z czego jesteśmy dumni. Zwiększy to nasze poczucie własnej wartości i samoświadomość osobistych zasobów.

2. MANDALA 21.06.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Mandala to rysunek na planie koła. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry C. G. Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.
W trakcie zajęć każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć swoją własną mandalę i zastanowić się nad nią razem z grupą, a także wziąć udział w wizualizacji połączonej z muzykoterapią.

3. SMAKI I ZAPACHY 28.06.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Co mówią nam te dwa zmysły, które często lekceważymy, które wydają nam się znacznie mniej ważne niż wzrok czy słuch? Podczas warsztatu spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Co zmienia się, kiedy kierujemy swoją uważność na smak i zapach? Jakie są smaki i zapachy mojego życia?

4. RUCH I TANIEC 5.07.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Nasi przodkowie z czasów prehistorycznych przemierzali codziennie pieszo ok. 20-30 kilometrów - do takiej ilości ruchu przystosowany jest nasz organizm. Ruch i taniec poprawiają naszą koordynację ruchową, wzmacniają kontakt z własnym ciałem, pozwalają na odreagowanie stłumionego napięcia i na głęboki relaks zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.
Na zajęciach pobawimy się ruchem na różne sposoby - m. in. nauczymy się prostego tańca w kręgu, wykorzystamy pantomimę do wyrażania emocji.

5. ODDECH I WIZUALIZACJA 19.07.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Oddech odżywia nasze ciało, daje nam tlen niezbędny do przeżycia, oczyszcza nasz organizm. Jest potężnym i całkowicie naturalnym narzędziem samouzdrowienia. Podczas warsztatu zastanowimy się nad tym, czym jest dla nas oddech, nauczymy się oddychania przeponą, będziemy mogli doświadczyć także orzeźwiającego i wyciszającego efektu wizualizacji oddychania całym ciałem.

6. MUZYKA I DŹWIĘK 26.07.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Muzyka to nie tylko konkretne melodie, to również dźwięki, które towarzyszą nam niemal nieustannie w codziennym życiu. Warsztat umożliwi nam wsłuchanie się w różne rodzaje muzyki - zarówno relaksujące, jak i pobudzające, a także da nam przestrzeń do tworzenia muzyki przez nas samych.

7. JESTEM CZĘŚCIĄ NATURY 2.08.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Podczas tego warsztatu za pomocą plasteliny, kredek i farb spróbujemy umieścić naszą egzystencję w szerszym wymiarze i poczuć, jak wiele zawdzięczamy naturze i jak wiele mamy wspólnego z roślinami i zwierzętami. Sprawdzimy także, co ta świadomość zmienia w naszym postrzeganiu samych siebie.

8. JA W PRZESZŁOŚCI I TERAŹNIEJSZOŚCI 9.08.12 (czwartek), godz. 18.00-20.00
Poznamy metodę pracy z własną biografią, ze wspomnieniami, spojrzymy na swoją przeszłość z miejsca, w którym teraz jesteśmy, a także nauczymy się, jak wykorzystywać pamiętnik artystyczny w codziennym życiu.
Uczestnicy są proszeni o przyniesienie ze sobą 5-10 swoich zdjęć z różnych okresów życia i/lub różnych przedmiotów kojarzących się im z dzieciństwem, dorastaniem itd.

Prowadzące:
Karolina Kasprzak-Tomys – studentka IV roku psychologii na UAM w Poznaniu (specjalności: psychoterapia zaburzeń psychicznych, psychologia zdrowia i choroby). Doświadczenie zawodowe: Centrum Treningu Uwagi Słuchowej metodą Tomatisa, Szkoła Podstawowa nr 18 w Poznaniu, Agencja Rekrutacji Polish Personnel, NZOZ Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Poznaniu. Zainteresowania: psychologia pozytywna, arteterapia, psychoterapia, taniec, rower, scrabble, spotkania z ludźmi.

Magdalena Pietrzak - w trakcie studiów na UAM na kierunku: pedagogika specjalna i w trakcie nauki na Studium Medycznym na kierunku: terapia zajęciowa. Doświadczenie zawodowe: Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju w Owińskach, rehabilitacja ruchowa chłopca z MPD, przedszkole specjalne, szkoły dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, DPS. Zainteresowania: arteterapia, teatr, film, muzyka, śpiew, górskie wspinaczki.

Można uczestniczyć we wszystkich warsztatach lub tylko w wybranych/wybranym.
Miejsce: ul. Wyspiańskiego 14/25, Poznań
Cena 1 warsztatu: 20 zł (dla studentów 15 zł) - przeznaczone na koszty wynajmu sali i materiałów dla uczestników

Zapisy i wszelkie informacje:
tel. 608 489 442, 513 078 965, biuro@mocpoznania.pl
(w zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska, nr tel. i tytułów wybranych warsztatów)

rozwój osobisty - O nas
Bienvenue sur Facebook. Connectez-vous, inscrivez-vous ou découvrez*!