Witam,
Mam pytanie w związku ze schorzeniem PCOS.
Moja endokrynolog powiedziała, że są dwie metody leczenia : stosowanie antykonceptów lub/i metforminy - leków przeciwcukrzycowych w połączeniu z odpowiednią dietą.
Brałam androcur oraz yasminelle przez parę miesięcy, krzywą cukrową miałam dobrą, natomiast poziom androgenów był wysoki i spadł. Obecnie nie biore androcur. Czy powinnam na tym etapie wprowadzac metforminę? Dlaczego pomimo stosowania środków antykoncepcyjnych, czyli przywracając miesiączkę, u pacjentów występują objawy charakterystyczne dla PCOs? Czy podawanie hormonów nie powinno wyregulować funkcji organizmu ? Boję się insulinooporności i cukrzycy, na którą osoba z pcos jest bardziej narażona, czy można zrobić coś jeszcze oprócz stosowania diety aby uchronić się przed następstwami?

Jako nastolatka miałam problemy z odżywianiem, stany bulimiczne na zmianę z głodówkami. Czy to nie miało znaczącego wpływu na powstanie tego zaburzenia? skoro polega ono na zaburzonej gospodarce węglowodanowej ? Nie jestem otyła, waga mieści się w normie, lecz boję się, że przez pcos ten stan potrwa niedługo.

Proszę o odpowiedz.