Słowo „nowotwór” budzi w ludziach, przerażenie, nadchodzą myśli o śmierci. Wtedy dopiero uświadamiany sobie że np. ta gorączka którą mieliśmy bądź nocne poty które lekceważyliśmy to były początkowe objawy raka.
Medycyna czyni postępy, nowotwór wykryty w początkowym stadium jest do wyleczenia. Co nie oznacza że jest to proste, walka jest trudna a czasami wręcz nie możliwa. Nowotwory dzielą się na łagodne i złośliwe. Nazwa „nowotwór” obejmuje ponad 100 chorób które dotyczą prawie każdej części naszego ciała. Nie każdy nowotwór jest rakiem. Rak są to nowotwory które pochodzą ze skóry, płuc, piersi, trzustki oraz innych narządów.
Ludzi nawet nie zdają sobie sprawy z tego co może im dolegać. Pewne objawy raka lekceważą, takie np. jak trudności bądź ból przy połykaniu, utrata wagi. Objawy które wymieniłam są to objawy raka przełyku.
Przerzuty jakie mogą wystąpić to miejscowe, regionalne, oddalone.
Nowotwór to bardzo poważna choroba. Czasami to co nam dolega wydaje się bez znaczenia, myślimy że weź niemy tabletkę i wszystko będzie dobrze. Jednak mogą to być objawy raka, nie lekceważ tego co Ci dolega!