Odpowiedz na ten temat

Post a reply to the thread: 2,5 latek bez szkliwa

Twoja wiadomosc

Kliknij tutaj, aby sie zalogowac

Wpisz wynik sumy liczb 10 i 12

 

Send Trackbacks to (Separate multiple URLs with spaces)

Mozesz dodac ikonke do wiadomosci z ponizszej listy

Dodatkowe opcje

  • Will turn www.example.com into [URL]http://www.example.com[/URL].

Mapa tematow (Nowe na poczatku)

  • 04-16-2015, 10:04
    Nie zarejestrowany
    Szkliwo odpada z roznych powodow, zrobic badanie morofologii i markery na nowotwor, do tego OB, zbadac watrobe, nerki, cukier. Dalej zrobic tomografie/rezonans twarzy/glowy/dalej calkowicie odstawic cukier/slodkie napoje, itd myc zeby po kazdym posilku. Jezeli badania wyjda dobre to do dentysty

    Niedorozwój szkliwa w uzębieniu mlecznym




    Zęby z niepełną mineralizacją nazywa się hypomineralisatio, z niedorozwojem - hypoplasia (ryc. 1.), a z nadmiernym rozwojem hyperplasia. Niedorozwój szkliwa w uzębieniu mlecznym występuje raczej rzadko, ponieważ mineralizacja twardych tkanek zębów mlecznych przebiega częściowo podczas życia płodowego, w którym to okresie organizm matki zapewnia dziecku optymalne warunki rozwoju i wyrównuje ewentualne niedobory. Na rozwój i procesy mineralizacji zawiązków zębów przypada w 60% działanie czynników szkodliwych w pierwszym roku życia dziecka, a w dalszym okresie odsetek ten maleje, tak że po 4. roku życia dziecka wynosi już tylko 5%.

    Ryc. 1. Niedorozwój szkliwa stałego siekacza przyśrodkowego lewego w szczęce (fot. W. Bereziewicz)
    REKLAMA

    Przyczynami hipoplazji szkliwa mogą być:

    niedobory w pożywieniu, będące skutkiem zarówno nieprawidłowej podaży wszystkich niezbędnych składników, jak i zaburzeń żołądkowo-jelitowych i związanym z tym upośledzeniem wchłaniania (niedobory soli mineralnych, zwłaszcza Ca, P, Mg, F, białek, witamin, tj.: D, A i K),
    choroby wieku dziecięcego oraz choroby infekcyjne (różyczka, krztusiec, płonica, odra, ospa wietrzna, błonica), choroby przewodu pokarmowego, choroby gorączkowe (zapalenie płuc),
    choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (tarczyca, przytarczyce, grasica, przysadka, trzustka).

    Powyższe informacje potwierdza również grupa badaczy australijskich, wyróżniając aspekty kliniczne niedorozwoju szkliwa, tj.: ubogiej estetyki, wrażliwości zębów, wad zgryzu i skłonności do próchnicy, co dostarcza wskazówek diagnostycznych czynników genetycznych i chorób ogólnoustrojowych, ale też odnosi się do urazów podczas trwania rozwoju zębów.

    Te uwarunkowania systemowe obejmują ciężkie przeżycia w życiu prenatalnym: infekcje, zaburzenia pokarmowe, choroby metaboliczne i ekspozycję na działanie substancji chemicznych, takich jak tetracykliny, ołów i fluor. Dziedziczenie jest stosunkowo niewielkim komponentem ogólnym, w tym zaburzeń genetycznych, procesu tworzenia się szkliwa, chorób dziedzicznych lub zespołów dymorficznych. Częstość występowania wad rozwojowych szkliwa wynosi 4-60%, w zależności od kryteriów i badanej populacji.

    Prawdopodobnie wiele z ww. czynników może działać za pośrednictwem mechanizmu niedoboru minerałów. Niedostateczna podaż białka zaburza morfologię komórek, a także hemostazę wapniowo-fosforanową. Norma dla wapnia wynosi 2,1-2,6 mmol/1, a dla fosforu 0,97-1,61 mmol/1. Zakłócenie równowagi wapniowo-fosforanowej powoduje wystąpienie zaburzeń w twardych tkankach zęba. Bardzo ważnym pierwiastkiem jest również magnez, którego stężenie jest związane ze stężeniem wapnia i fosforu, a jego brak może spowodować degenerację ameloblastów i zatrzymanie procesu amelogenezy. Niedobór witaminy C, bardzo istotnej dla właściwego różnicowania się komórek zawiązka zęba, może spowodować zaburzenia w dojrzewaniu wewnętrznego nabłonka narządu szkliwotwórczego, a w konsekwencji zaburzyć mineralizację szkliwa, a także spowodować zwyrodnienie odontoblastów, a awitaminoza C może wywołać na pewnych obszarach zahamowanie formowania się szkliwa i zębiny. Natomiast witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu hemostazy wapniowej i sprzyja również zwrotnemu wchłanianiu aminokwasów, a jej niedobór wywołuje krzywicę, w której przebiegu zmniejsza się znacznie stężenie fosforu, dlatego też hipoplazje szkliwa są częstym objawem po przebytej krzywicy. Profilaktyka witaminowa oraz stosowanie witaminy D w krzywicy chroni przed powstaniem hipoplazji w szkliwie. Niedobór zaś witaminy A upośledza różnicowanie komórkowe, w następstwie czego może dojść do zaniku ameloblastów, a także odontoblastów. W przypadku niedoboru witaminy K niedorozwój twardych tkanek zęba może powstawać na tle skłonności do wylewów i krwawień w miazdze. Zaburzenia w wydzielaniu gruczołów przytarczycznych powodowały zanik ameloblastów oraz degenerację odontoblastów. Brak hormonu ACTH wywoływał zmiany w zawiązkach zębów w postaci zaników ameloblastów oraz zaburzenia w wapnieniu zębiny. Również nadczynność tarczycy zmniejsza odkładanie się składników mineralnych w twardych tkankach zębów, a niedoczynność prowadzi do niedowapnienia szkliwa i zaniku odontoblastów. A hormony kory nadnerczy i grasicy wywierają wpływ na mineralizację twardych tkanek zęba.

    Zależnie od obrazu klinicznego wyróżnia się następujące postaci hipoplazji:

    plamkowa - białe lub brunatne plamy na powierzchni szkliwa,
    punkcikowata (dołkowata) - może wystąpić w jednej lub kilku liniach, niekiedy gęsto ułożone punkciki dają obraz plastra miodu; częściej występuje u dziewczynek,
    rowkowata - w postaci bruzd na powierzchniach koron, które mogą sięgać poziomu zębiny,
    sierpowata - w postaci pofałdowania brzegów siecznych,
    powierzchniowa (częściowa aplazja szkliwa) - brak szkliwa na pewnej przestrzeni, a w miejscu przejścia w szkliwo prawidłowe występuje w postaci walcowatej; częściej spotykana u dzieci płci męskiej.

    Badania mikroskopowe zębów dotkniętych zaburzeniami hipoplastycznymi ujawniły, że szkliwo jest znacznie cieńsze, może zawierać barwnik, pryzmaty szkliwne wykazują dezorganizację, istota międzypryzmatyczna jest pogrubiona. A patomechanizm tego typu zmian w szkliwie nie jest w pełni wyjaśniony, przypuszcza się, że degeneracja ameloblastów jest następstwem braku odkładania się soli wapnia. Warto pamiętać również, iż zmianom w strukturze szkliwa towarzyszą często zaburzenia w budowie zębiny, która może być prawidłowo zbudowana, lecz niedostatecznie uwapniona, może mieć zatartą budowę i wyglądem przypominać zębinę wtórną; niekiedy nasilenie zmian wyraża się ścieńczeniem warstwy zębiny przypominającej tkankę kostną z ogniskami nieprawidłowego wapnienia. Znaczna grupa zaburzeń w budowie szkliwa i zębiny o charakterze dziedzicznym występuje w postaci:

    niecałkowitego rozwoju szkliwa (amelogenesis imperfecta),
    niecałkowitego rozwoju zębiny (dentinogenesis imperfecta, odontogenesis imperfecta, choroby Capdeponta),
    dysplazji zębiny.

    Wskazane jest wykonanie szczegółowego badania Pani syna w gabinecie przez lekarza dentystę celem udzielenia Pani pełnej odpowiedzi na podstawie ustalonego rozpoznanania.
  • 04-08-2015, 07:27
    pomoc

    2,5 latek bez szkliwa

    Witam. Błagam o pomoc. Mój 2,5-letni syn ma bardzo zaawansowaną próchnicę. Zaczęliśmy biegać po lekarzach gdy skończył rok. Na jedynce pojawiła się biała plamka. Zalecono fluoryzację i mycie pastą tooth mousse. Po paru miesiącach szkliwo z jedynek,dwójek,trójek i czwórek zaczęło jakby odpadać. Dentyści twierdzą, że nie wiedzą co mu jest, bo próchnica atakuje, to fakt, ale co się stało ze szkliwem???Zęby go bolą i wszędzie szukamy pomocy. Żaden dentysta nie chce plombować, bo to się nie uda. Liczyłam na gabinet, który by go ratował na narkozę, ale przepisy nie pozwalają poniżej 3 roku życia.Wczoraj byliśmy już nawet w instytucie stomatologii-zalecili lapisowanie, myślałam że tam mu pomogą na narkozę. Dziecko ma spuchnięty cały policzek- trzech dentystów stwierdziło, że nie od zębów. Wczoraj dostał 39 gorączki i byliśmy na pogotowiu. Lekarz ogólny stwierdził, że wg niego opuchlizna jest od zębów. Zapisał mu antybiotyk-na migdały, bo gardło zaczerwienione. Synek zwija się z bólu, a ja nie potrafię mu pomóc.Co robić? Jestem zdesperowana i zdecydowana na wszystko, nawet usunięcie, byle mu coś pomogło. Na Boga! Nawet nowotwory leczymy, mamy morfinę, a dziecko z bólem pozostawiamy samemu sobie???

Uprawnienia

  • Mozesz zakladac nowe tematy
  • Mozesz pisac wiadomosci
  • Nie mozesz dodawac zalacznikow
  • Nie mozesz edytowac swoich postow
  •  

LinkBacks Enabled by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37