Witam, ostatnio natrafiłam na informację w sieci jakoby witamina A, której pochodną jest izotretynoina miała wpływ na wydzielanie hormonów tarczycy (hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego i zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny).
Mam chorobę Hashimoto i zastanawiam się czy izotretynoina może mieć (lub ma) podobne działanie oraz czy działanie to jest przemijające czy trwałe np. wskutek jakiś mechanizmów autoimmunologicznych.

w pracy zbiorowej :
Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala
Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Katedra Technologii
i Biotechnologii Środków Leczniczych pt: "Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania"
wspomniane jest m.in. działanie na układ immunologiczny (redukcja istniejących zmian zapalnych) przy terapii przeciw trądzikowej retinoidami.

Mam pytanie na czym polega wpływ retinoidów (izotretynoiny w szczególności) na układ immunologiczny i jaki potencjalnie może mieć wpływ (wskutek mechanizmu działania ogólnego) na rozwój innych chorób o podłożu autoimmunologicznych np. reumatoidalne zepalenia stawów, cukrzyca..
Zwłaszcza, że choroby z autoimmunologii "lubią" chodzić parami.

Może sa jakieś publikacje na te temat lub jest on poruszany w podręcznikach medycyny?
Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Bardzo dziękuję za pomoc!