Witam serdecznie, piszę ten temat ponieważ rozwiązanie problemu, który mi doskwiera wydaje się być z dnia na dzień coraz dalej. Przejdę do rzeczy.

W okolicach marca będąc w wojsku zostałem wysłany na komisję lekarską, na której moim oczom ukazał się zawyżony wynik bilirubiny i ALT we krwi. Wysokość tego pierwszego oscylowała w granicach 1,6 mg/dL, zaś drugiego 88 U/L. Pani lekarz, z którą rozmawiałem na końcu komisji powiedziała mi żebym się nie przejmował bo pewnie to od złej diety więc uznałem to za sensowne wyjaśnienie i tak bilirubina poszła w niepamięć.

Skończyło się wojsko, zaczęły się starania o pracę i przypomniała mi się moja bilirubina. Jako, że na ogół staram się odżywiać prawidłowo - stornię od słodyczy, używam oliwy z oliwek, ciemne pieczywo, dużo wody itp. - to postanowiłem zrobić kontrolne badania tejże bilirubiny i niestety zostałem zaskoczony. Otóż jak ALT spadł do wartości 54 U/L, tak moja bilirubina podniosła się do 2,4 mg/dL. Poczytałem co może być przyczyną itp. Zastosowałem dietę lekko strawną, dużo wody, tabletki wspomagające pracę wątroby i postanowiłem po 10 dniach znów powtórzyć wyniki z nadzieją, że może cokolwiek drgnie w dół.

ALT 45 U/L
Bilirubina 3 mg/dL

Trochę podcięło mi to skrzydła. W międzyczasie wykonałem badanie USG oraz wyniki krwi, które zalecił mi lekarz rodzinny, u którego byłem po 2 pomiarze bilirubiny. Na USG wyszło wszystko ok. Zaś wyniki krwi prezentowały się następująco (wymienię tylko te odbiegające od normy)

PDW - 16,8 (9,8 - 16,1)
MPV - 12,1 (7,5 - 12)
Bazocyty 0,010 (0,020 - 0,100)

Ikteria +-

Naczytałem się sporo o zespole Gillberta, który nie ukrywam nie byłby mi na rękę jednak nurtuje mnie jedno. Czy mając nawet tego nieszczęsnego Gillberta mój poziom bilirubiny by się podnosił?

Dodam iż nie piję alkoholu, nie biorę narkotyków czy innych używek oraz odstawiłem treningi na okres 2 tygodni przed 3 badaniem; dodatkowo nie jestem żółty, nie boli mnie brzuch.

Czy jest ktoś wśród państwa, kto mógłby chociaż trochę mnie naprowadzić na powód podwyższonej bilirubiny?

Wszystkim osobom bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam Dawid