Proszę o poradę.
"Choruję" na łysienie androgenowe (dość silne – mam 21 lat i coraz większe zakola..), dermatolog przepisał mi leki: alopexy (minoxidil 5%) i nezyr (finasteryd 1mg w tabletce).
Z (szczerze pisząc..) powodów finansowych zbyt kosztowny jest dla mnie nezyr... Zwłaszcza, że finasteryd trzeba stosować długotrwale.. Dlatego chciałbym spytać o bezpieczeństwo praktyki, o której często można poczytać na forach dla łysiejących – tj. stosowania finasterydu w tabletkach 5mg, które (choć zawierają substancji 5 razy więcej, to..) z niewiadomych przyczyn (chyba wyłącznie handlowych, bo przecież chyba nie produkcyjnych..?) są znacznie tańsze…
Polega to na tym, że aby zaoszczędzić, dzieli się tabletki 5mg (np. Proscar) w taki sposób, aby przyjmować przepisany 1mg – czyli tabletka na 5 części… Choć stosujący w ten sposób finasteryd są zadowoleni twierdząc, że świetnie to się sprawdza i działa… To zastanawia mnie czy:

- taka tabletka jest „jednorodna” – tzn. czy dzieląc ją nawet na 5 równych części, każda z tych części będzie mieć ~1mg finasterydu…? Czy przeciwnie – w jednej będzie np. 2 mg, a w drugiej 0mg..?

- Jeśli to drugie (2mg i 0mg), to na mój rozum bez sensu ta metoda… W takim razie czy dobrym pomysłem byłoby całkiem pokruszyć tabletkę 5mg (nie tylko łamać na kawałki), i po wymieszaniu tej miazgi, połykać z niej 1/5 dziennie – choć rozwiązałoby to problem ewentualnej „niejednorodności” tabletki, to nie wiem czy nie miałoby to jakichś innych złych skutków (połykanie proszku/miazgi zamiast tabletki…)

Właśnie, miałoby? Na mój rozum nie, ale oczywiście nie jestem specjalistą, dlatego proszę o poradę. Przychodzi mi na myśl ew. szybsze wchłanianie się tej miazgi, w porównaniu do całej tabletki, ale czy przy przyjmowaniu i tak po posiłku, będzie mieć to jakieś znaczenie? :-)

Proszę o merytoryczną odpowiedź (nie na zasadzie nie, bo nie, bo jestem głupi :-) ), i poważne potraktowanie tego, że niektórzy nie zarabiają dużo mając do tego niemało zobowiązań.

P.S.
Czy jeśli mój pomysł jest zły, to czy stosowanie samego minoksydylu 5% ma sens? :-)
Czy wówczas całkowicie odpuścić temat?
Pozdrawiam