Witam!
Jestem przed wyborem specjalizacji. Od zawsze chodziła mi po głowie specjalizacja zabiegowa ze szczególnym uwzględniniem neurochirurgii, ortopedii i kardiochirurgii. Przed ok. 3 miesiącami po intensywnym kilkudniowym wysiłku wystapił u mnie silny ból okolicy LS oraz C kęgosłupa z bólami pośladków, kolan i mrowieniami w palcach I, II dłoni prawej oraz kończyn dolnych. Wcześniej okresowo (1 raz na miesiąc dyskomfort w odcinku LS). Myslałem że "przeciążyłem" kręgosłup i przejdzie mi po kilku dniach, jednak dolegliwości nie ustąpiły całkowice, a ponadto dołączyły sie bóle w dolnych partiach odcinka Th. Obecnie codziennie odczuwam ból z okresowymi mrowieniami w lokalizacji jak wyżej. Zrobiłem MR odcinka C oraz LS. Wyniki są nastepujące:
LS: L4-L5degeneracja tarczy międzykręgowej ze zdecydowaną podwięzadłową przepukliną jądra miażdżystego. Worek oponowy oraz oba korzenie na tym poziomie uciśnięte. Na poziomie L5-S1 drobna, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego ze stycznym modelowaniem worka oponowego. Na poziomie Th11-Th12 cechy zagrażającej przepukliny.
Odcinek szyjny: C3-C4 i C5-C6 nieznaczne tylne uwypuklenia tarcz międzykręgowych odcinkowo zwężające przestrzeń przedrdzeniową i modelujące worek oponowy, rdzeń na tym poziomie uciśnięty. Dodatkowo na tym poziomie nieznaczne boczne uwypuklenia tarcz w niewielkim stopniu zwężające początkowe odcinki kanałów korzeniowych.
Brałem diklofenak, myolastan, mydokalm oraz trochę sie rehabilitowałem u fizykoterapeuty, jednak bez wyraźnego efektu - objawy tylko nieznacznie, okresowo się wyciszały.
Pytanie jest nastepujące: czy warto z takimi zmianami i dolegliwościami podejmować się takiej specjalizacji jak neurochirurgia czy ortopedia? czy lepiej dać sobie spokój i wybrać specjalizację zachowawczą np. anestezjologię, kardiologię lub radiologie? Boje się że dolegliwości mogą nie ustąpić, pogłębić się, co spowoduje że nie będę w stanie pracować jako zabiegowiec. Dlatego pytam zwłaszcza neurochirurgów oraz ortopedów jakie mają zdanie na ten temat. Czy warto podejmować sie tych zabiegowych specjalizacji.
Bardzo proszę o podpowiedzi.