Witam,
na początek może podstawowe informacje z 'wywiadu'.
Mam 23 lata i jestem kobietą.
Studiuję, do wakacji pracowałam jako przewodnik, poprzednią zimę spędziłam w średnio ogrzewanych busach wożących turystów. Od roku nie jem mięsa (poza rybami). Mam psa któremu dość często wyciągam kleszcze ale sama żadnego nie miałam. 2 lata temu zdiagnozowano u mnie przewlekłe zapalenie zatok, niedługo miałam się umawiać na zabieg FESS i septoplastykę.
Od około roku 'raz na czas' przy zginaniu nogi bolało mnie kolano.
2 miesiące temu z dnia na dzień zaczęłam mieć problemy ze zginaniem środkowego palca prawej ręki. Jako, że w tym czasie często grałam w tenisa, zbagatelizowałam problem. Jednak po tygodniu bolały mnie już wszystkie palce u rąk a parę dni później doszły również palce u stóp. Potem pojawił się spory guzek na prawym nadgarstku po stronie grzbietowej. Rozmasowany - zmniejsza się jakby był pełny wody, ale nie na długo. Kolejne wyskoczyły symetrycznie na obydwu nadgarstkach po stronie dłoniowej, mniejsze i twardsze. Podczas niesienia dość ciężkiej siatki poczułam straszny ból w stawie śródręczno-paliczkowym, tak powstał kolejny guzek-również mały i twardy.
Rano lub po długim nie ruszaniu nie mogę w ogóle zgiąć ani wyprostować palców. W ciągu dnia momentami jestem w stanie to zrobić ale nie mogę ich tak długo utrzymać bo czuję rozrywanie w ścięgnach i stawach. Podobnie jest ze schylaniem się czy noszeniem czegokolwiek. Czynności takie jak wiązanie butów, włosów jestem w stanie wykonać lecz z wielkim bólem i powoli.
Oczywiście byłam u reumatologa. Pierwsze podejrzenie -RZS.
Antygen HLA-B27 - nieobecny
TSH (1,54 mlU/l) - w normie
CRP (<1mg/l) - w normie
ASO (198,4U/ml) - ledwo ale w normie
OB (2mm) - w normie
Czynnik reumatoidalny (10,3IU/ml) - w normie
P-ciała p/cytrulinowe (<0,50U/ml) - w normie
Morfologia- wszystko ok poza PCT (0,16%) ale tak niewielkie odchylenie jest podobno nieistotne
Bolerioza metodą Western-blot
1 próba- ogólnie wynik ujemny ale silnie dodatni P83, słabo dodatni P25-OspC, reszta ujemna
2 próba- wszystko ujemne
Pani doktor nie ma pojęcia co mi jest. Objawy kliniczne niby są ale w badaniach nie wychodzi.
W tym momencie jestem na etapie rezonansu nadgarstka i rtg klatki piersiowej (ew.sarkoidoza).
Co do lekarstw- dostałam Opokan-forte 15mg + Helides (bólu to nie zmienia).
Czy mimo negatywnych wyników to może być RZS? Wszystkie objawy się zgadzają. Może poza gorączką, utratą apetytu i zmniejszeniem masy ciała
Prosiłabym o sugestie co by to mogło ewentualnie być. Wtedy mogłabym zasugerować coś mojemu lekarzowi, pomóc w diagnozie i przyspieszyć leczenie na czym ostatecznie najbardziej mi zależy.
Z góry dziękuję za odpowiedzi!