Mam 15 lat i patrząc na swoją sylwetkę zastanawiam się czy nie mam tzw. "okrągłych pleców", nierównych łopatek oraz koślawych kolan. Moje łydki również nie wydają mi się zbyt proste. Nie wiem co mogło by być tego przyczyną, może to że bardzo szybko urosłem w wieku 12-14 lat (mam dziś ok. 185 cm) ? Sporo się ruszałem, przez dwa lata trenowałem piłkę nożną, w wieku 13-14 lat co tydzień-dwa byłem na basenie.
Już w podstawówce szkolna pielęgniarka zauważyła u mnie niezbyt proste plecy i skierowała mnie na tzw. gimnastykę korekcyjną po lekcjach. Sama gimnastyka wyglądała jednak w ten sposób, że przychodził do nas pierwszy lepszy nauczyciel który nie miał akurat lekcji, siadał i uzupełniał dziennik a nam mówił "macie piłkę to sobie pograjcie". Na ostatnim badaniu bilansowym kilka miesięcy temu lekarz popatrzył się na moje plecy, stwierdził że nie są do końca proste ale podpisał wszystkie papiery.
Zdjęcia:
Sylwetka od boku od pasa w górę: http://i.imgsafe.org/b787739.jpg
Plecy, barki: http://i.imgsafe.org/116a7ef.jpg
Nogi, kolana: http://i.imgsafe.org/1733d16.jpg http://i.imgsafe.org/580edc4.jpg
Oraz okolice stóp/łydek (nie wiem jak to nazwać): http://i.imgsafe.org/67ac163.jpg
1. Czy mam wady postawy czy to tylko moje urojenia?
2. Jeśli je mam, w jaki sposób mogę je zniwelować póki mam te kilkanaście lat, słyszałem że jeśli się jest dorosłym to bardzo ciężko o zmiany?
3. Czy są przeciwwskazania aby przy tych wadach wykonywać ćwiczenia oparte o ciężar własnego ciała (pompki, podciągnięcia na drążku) a może wręcz są one zalecane?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.