Witam. Mam 26 lat i przez całe życie mam problemy ze stawami.
W dzieciństwie zdiagnozowano u mnie stopę płasko koślawą i koślawość kolan. Czasem przy chodzeniu noga zgina mi się dziwnie, co wygląda jakbym się potknął.
Ostatnio, od 4 miesięcy, kolana bolą mnie przy wchodzeniu na schody. Obydwie rzepki ruszają się luźno o około 3 cm na boki. W usg stwierdzono dysplazję stawów kolanowych i chondromalację I/II stopnia w stawach rzepkowo-udowych.
W obu łokciach i obu kolanach mam widoczne przeprosty a w większości pozostałych stawów - zwiększoną ruchomość, np. mały palec odginam na ponad 90 stopni a kciuk mogę przygiąć do przedramienia. Potrafię, robiąc skłon, bez wysiłku położyć obie dłonie płasko na ziemi, po bokach stóp.
Kiedy długo siedzę albo leżę w jednej pozycji i nagle ją zmienię, zwykle słychać (a ja czuję) jak kości głośno przeskakują, zwłaszcza w stawach biodrowych. W barkowych "strzela" mi czasem jak podnoszę ręce do góry.
Przeskakuje mi też prawy nadgarstek kiedy wyciągam rękę przed siebie. Jest to dość głośne i wygląda spektakularnie, bo ręka drga nagle i przeskakuje do innego położenia.
Kiedy długo mówię bolą mnie stawy żuchwowe. Przeważnie kiedy ziewam czuję tam przeskakiwanie. Ostatnio zauważyłem, że kiedy mówię bezgłośnie słyszę "tykanie" w tych stawach.
Mam też problemy z kręgosłupem. W okresie dojrzewania miałem poważną kyfozę, ale wyleczyła mnie (nielicencjonowana) masażystka. Dziś czasem bolą mnie plecy. Czasem też mój kręgosłup się krzywi od długiego stania albo chodzenia. Kładę się wtedy na podłodze i przeciągam, a kręgi głośno wskakują na miejsca.
Mój kręgosłup jest bardzo elastyczny. Łatwo jest mi zrobić mostek, a jak się w tej pozycji bardziej wyprężę, to widzę własne pięty. Leżąc na brzuchu potrafię dotknąć głowy palcami stóp.
Nie wyglądam na zespół Marfana. Mam szerokie i podobno miękkie dłonie, okrągłą twarz, figurę typu "jabłko" i 180 cm wzrostu. Łatwo tyję, ale od kilku lat utrzymuję wagę około 75 kg.
Nie wyglądam też na Ehlersa-Danlosa. Nie mam wiotkiej skóry.
Poza problemami stawowymi i krótkowzrocznością (-5) jestem ogólnie zdrowy.
Proszę o porady:
- jakie badania powinienem wykonać, żeby poznać przyczynę choroby?
- czy choroba może postępować?
- jak mogę temu zapobiegać?
- co powinienem jeszcze wiedzieć? Skąd czerpać informacje?
Dziękuję