Od kilku lat nasilają się bóle w tej okolicy.Ponadto co najbardziej dokucza pojawiają się coraz częściej objawy zimnych nóg ,a w zasadzie to zimno od pasa w dół /pomimo iż nie zdiagnozowano miażdżycy kończyn dolnych-dwukrotne badania/ oraz okresowo trudności z wyprostowaniem się z pozycji zgiętej/ból/ np. po kąpieli przy wycieraniu nóg . Wykonałem badania TK 26 marca ,którego wyniki są poniżej:


--W przestrzeni międzykręgowej L3-L4 widoczny bulging krążka międzykręgowego modelujący worek oponowy przewężający zachyłki boczne bez cech ucisków korzeni nerwów rdzeniowych.
--W przestrzeni międzykręgowej L4-L5 widoczna degeneracja krążka międzykręgowego w postaci jego niewielkiego obniżenia. Widoczna również szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy i przewężająca oba zachyłki boczne bez cech ucisku korzeni nerwów rdzeniowych.
--W przestrzeni międzykręgowej L5-S1 centralna protruzja krążka międzykręgowego kończąca się w tłuszczu epiduralnym. Kanały korzeniowe na tej wysokości symetryczne nieprzewężone. W zakresie wykonanego badania widoczne wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych z niewielkimi dziobiastymi osteofitami na przednich krawędziach. Widoczne również ubytki blaszek granicznych trzonów kręgów lędźwiowych od L3 do L5 o typie guzków Schmorla.


W badaniu uwidoczniono obecość torbieli Tarlova w obrębie kośći krzyżowej po stronie prawej


Wnioski: spondyloza lędźwiowa.


Proszę o wyjaśnienie tych trudnych pojęć i diagnozę.